בעקבות התיעוד בחדשות 10: השר ישי התנצל בפני המשפחות השכולות

שר הפנים וסגן ראש הממשלה אלי ישי פירסם התנצלות על תיעוד בו הוא נשמע אומר כי חיילי צה"ל נכשלו במלחמת לבנון השנייה משום שלא נשאו עיניהם לאלוהים. "הדברים הוצגו במגמתיות מכוונת ואינם נכונים", נכתב בהודעת השר

בעקבות הפרסום בחדשות 10 - אלי ישי מתנצל: סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי פירסם היום (רביעי) התנצלות על דבריו שפורסמו אמש בתיעוד בלעדי במהדורה של חדשות 10. בהודעתו של ישי נאמר הדברים שצוטטו הוצגו באופן מגמתי.  

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

בהודעה אמר ישי כי הוא מתנצל בפני המשפחות השכולות שבניהם מסרו את נפשם למען העם והארץ. "הדברים שצוטטו אתמול הובאו במגמתיות מכוונת והם אינם נכונים", הדגיש ישי והוסיף כי המשפחות השכולות והנופלים הם הדבר הקדוש לעם ישראל.

 

"איך טקסט כל כך אמוני ובסיסי הפך לכלי ניגוח פוליטי הזוי",  שאל ישי בהודעת ההתנצלות והדגיש כי ציטטו קטעים מדרשה תורנית על מנת להציג אותו כאויב העם. שר הפנים אמר שכמי ששירת בצה"ל וכמי שמשפחתו היא חלק ממשפחת השכול, חורה לו ומזעזע אותו שגם משפטים אמוניים ובסיסיים אלו הפכו לכלי ניגוח.

 

"ככל שאני בוחן את הדברים אני מזדעזע מהציטוטים החלקיים ובעיקר מהפרשנות ומהכותרת המטעה. ובכל-זאת כיוון שהפרסום ציער חלק מהמשפחות השכולות ומלובשי המדים, ראיתי חובה להביע את צערי ולהסביר את דבריי", המשיך והסביר ישי.

"במלחמת ששת הימים, כל מדינות ערב נלחמו נגד עם ישראל", המשיך שר הפנים. "על כל חייל יהודי היו לפחות מאות חיילים, אם לא אלפים. על כל טנק, מאות טנקים. על כל מטוס, מאות מטוסים. ותשימו לב מורי ורבותיי איזה נסים ונפלאות. היינו אז הצבא הכי חלש במזרח התיכון. לא היה לנו שום סיכוי לנצח. פתאם כולם בורחים ועם ישראל מנצח.

 

במלחמת לבנון השנייה היינו הצבא הכי חזק במזרח התיכון, לא כמו במלחמת ששת הימים, הכי חזק. בלי מצרים, בלי סוריה, בלי לבנון, בלי עיראק, בלי תימן, בלי לוב, בלי לבנון, רק 2,000 חזבאלונים. תראו מה קרה במלחמת לבנון השנייה. אתם יודעים מה ההבדל?", שאל ישי.

 

בשביל להסביר את ההבדל בין הצלחת צה"ל לכישלונו בחר ישי להשתמש בביטוי "כוחי ועוצם ידי". מדובר במונח יסוד של ההשקפה החרדית הבזה לתפיסה הציונית כי כוחו ועוצמתו של צה"ל מסוגלים להגן על העם היהודי. "במלחמת ששת הימים כל יהודי ויהודי שהלך למלחמה והלך לקרב הרים את העיניים לבורא עולם. אבל במלחמת לבנון השנייה אמרנו: 'כוחי ועוצם ידי'. ואז הקדוש ברוך הוא אמר לנו: 'כוחי ועוצם ידי? בוא נראה מה יהיו התוצאות'".