וינשטיין: לחקור את הרב של צפת בחשד להסתה

בעקבות שורה של התבטאויות שנויות במחלוקת נגד ערביי ישראל, הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו. במקרה של "מכתב הרבנים" לפיו אין למכור או להשכיר דירות למי שאיננו יהודי החליט וינשטיין כי אין מקום לחקירה פלילית

רב בחקירה: היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה היום (שלישי) לפתוח בחקירה פלילית נגד רבה הראשי של העיר צפת, שמואל אליהו, בגין הסתה לגזענות. ההחלטה נפלה בעקבות שורה של התבטאויות של הרב אליהו בכלי התקשורת. בנושא "מכתב הרבנים", לפיו אין למכור או להשכיר דירות למי שאיננו יהודי, החליט וינשטיין כי אין מקום לפתוח בחקירה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

וינשטיין בחן את המקרה בעקבות פניות שהגיעו אילו אחרי פרסום "מכתב הרבנים" ובעקבות התבטאויות שונות שפורסמו בשם הרב אליהו בתקשורת, המתייחסות לציבור הערבי. וינשטיין הורה לגורמים הרלוונטיים במשרדו לבחון קיומם של היבטים פליליים ומשמעתיים העולים, לכאורה, מן האמירות המיוחסות לרבנים.

 

בפרקליטות המדינה המליצו ליועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית נגד הרב אליהו בחשד לפרסום הסתה לגזענות, בגין התבטאויות כוללניות נגד ערבים, אשר נאמרו-לכאורה במסגרת ראיונות שהעניק לכלי התקשורת, המעלות חשד לפרסומים גזעניים. היום אימץ היועץ המשפטי לממשלה את עמדת הפרקליטות והורה על פתיחת החקירה נגד הרב אליהו.

בין התבטאויות הרב: "יהודי לא צריך לברוח מערבי, אלא להבריחו"

בין היתר בחנו בפרקליטות אמירות שונות שפורסמו בתקשורת מפי הרב אליהו, בהן "התרבות הערבית היא אכזרית מאוד", "אצל הערבים מדובר בקודים אחרים, בנורמות אלימות שהפכו לאידאולוגיה. כמו שהגניבות החקלאיות אצל הערבים הן אידיאולוגיה. כמו שסחיטת דמי חסות מהמשקים החקלאיים בנגב היא אידיאולוגיה", "יהודי לא צריך לברוח מהערבים. יהודי צריך להבריח ערבים" ו"גירוש הערבים מהשכונות היהודיות הוא חלק מהאסטרטגיה".

 

כמו כן, הרב אליהו יחקר בעקבות פרסומים לפיהם אמר: "ההתנהגות שלהם לא נעימה. הכניסו אצלנו לשכונה של עמידר אישה ערבייה זקנה. לכאורה לא מזיקה. רק הגיעה וכבר הפכה למטרד. בכל שבת מגיעות לבקר אותה עשר מכוניות של ערבים, כל הכפר אצלנו. משמיעים מוזיקה. עושים רעש. מעזים להתנהג בשכונות יהודיות כמו שלא יעזו להתנהג בכפר לעולם". התבטאות אחרת שתחקר היא: "ברגע שאתה נותן מקום לערבי בתוכנו, לוקח לו חמש דקות להתחיל לעשות מה שהוא רוצה".

עם זאת, כאמור, היועץ המשפטי לממשלה מצא כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית בנושא "מכתב הרבנים", עליו חתמו ביחד עמו עוד כ-50 רבנים. במשרד היועץ המשפטי לממשלה טענו כי ההחלטה התקבלה משום שיהיה קשה להוכיח שפסק ההלכה האמור פורסם מתוך "מטרה להסית לגזענות" כלשון החוק. כמו כן נטען כי במקרה זה עולה מקרה של הגנה מהחוק לגבי "פרסום ציטוט מתוך כתבי דת וספרי תפילה, או שמירה על פולחן של דת".

 

עוד ציינו במשרדו של וינשטיין כי לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה "יש להמנע במידת האפשר מהליכים פליליים, אלא אם מדובר במקרים חמורים במיוחד, כגון פסקי הלכה המתירים פגיעה פיזית בציבור מסוים על רקע גזעני, או בהתקיים נסיבות מחמירות אחרות המצדיקות פתיחה בחקירה".

 

בפרקליטות ציינו כי בשנת 2006 הרב אליהו הועמד לדין בגין עבירות של פרסום הסתה לגזענות בשל דברים שפרסם על אודות הציבור הערבי. לאחר מגעים שנוהלו בין הרב למדינה, סוכם כי אליהו ייצא בקריאה ברורה ונחרצת שתכלול הסתייגות חד-משמעית מהדברים שיוחסו לו בכתב האישום, ויתנצל בפני אלה שנפגעו מדבריו. הרב עשה כן ולאחר הודעת הרב לתקשורת חזרה בה המדינה מן האישום.