סגנו של משעל נשאר בקהיר בתקווה לחידוש המו"מ עם ישראל

למרות הודעת ראש הממשלה על פיצוץ המגעים לשחרור גלעד שליט, בחמאס מביעים דווקא רצון לחידוש המשא ומתן • מוסא אבו-מרזוק נשאר בינתיים בקהיר וראש המודיעים המצרי, עומר סולימאן שב למצרים • בחמאס נמצאים בלחץ להביא הישג לתושבים בעזה ובגדה, במיוחד לאור הדרישה לשחרור האסירים הביטחוניים • בישראל דורשים מחמאס רשימת אסירים חדשה כדי לשוב לשיחות

(59 שניות)

הדלת עוד לא נסגרה סופית: מוסא אבו מרזוק, סגנו של ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, נשאר גם הערב (ראשון) בקהיר, לאפשרות של חידוש המשא ומתן על עסקת שליט.

פרשן חדשות 10 לענייני ערבים, צבי יחזקאלי, אומר כי "החלטתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט לסיים את המגעים בעסקה הכניסה את בכירי חמאס ללחץ. שם דווקא מעוניינים בהמשך המגעים - הם צריכים להביא הישג לתושבים בעזה ובגדה".

יחזקאלי ממשיך ומסביר כי "אבו-מרזוק עדיין בקהיר וראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן, חזר כבר מארה"ב - לשם נסע לביקור רשמי. בחמאס מרגישים כי ניתן לחדש את המו"מ". עם זאת, בחמאס ממשיכים ומדגישים כי הם מחכים לראות איזו התגמשות מצידה של ישראל בנושא האסירים.

"בישראל דווקא אומרים ההיפך", טוען יחזקאלי, "בישראל רוצים לראות רשימה חדשה של חמאס כדי לחדש את המגעים. לטענת גורמים בישראל - אם חמאס יגיש רשימה חדשה - ניתן יהיה לשוב למשא ומתן בנושא שליט".

מוקדם יותר פורסם ראיון שהעניק חאלד משעל, מבכירי חמאס, לעיתון האיטלקי "לה רפובליקה". בראיון התייחס לכישלום המגעים בקהיר ואמר כי היה זה דווקא אולמרט שאשם בכישלון. לטענת משעל "אולמרט טרף את הקלפים במסגרת השיחות. עמדתנו במסגרת העסקה היו ידועות מזה שלוש שנים. לא נוותר על אחרון האסירים שדרשנו".

מחאת משפחות האסירים בעזה: בובה בדמות שליט

בעזה הקימו היום משפחותיהם של אסירי חמאס הכלואים בישראל, אוהל מחאה בדרישה לשחרר את יקיריהם. בין היתר הקימו המשפחות כלוב ובו בובה בדמותו של גלעד שליט. במחאה שכוונה בעיקר לציבור הישראלי, נתלו שלטים בעברית סביב בובתו של שליט בהם נכתב כי "שליט לא ישתחרר אם לא ישתחררו כל האסירים שלנו". בשלט אחר נכתב כי "שליט לא יוחזר כל עוד אסירינו בכלא".

הפגנת המשפחות נערכה מול המשרד לענייני אסירים ברצועה. בני משפחות האסירים הניפו גם תמונות של הכלואים בישראל.