BETA

08.03.2009

18:24

מזוז החליט: כתב אישום בגין אונס נגד משה קצב

היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי יגיש כתב אישום חמור נגד נשיא המדינה לשעבר, בגין עבירות מין שונות, בהן אונס של המתלוננת א' ממשרד התיירות • קצב יואשם בעבירות אונס, מעשה מגונה בכוח ושיבוש הליכי משפט • פרקליטו, עו"ד ציון אמיר: "אני מאוד מצר שהיועץ המשפטי קיבל את ההחלטה" • מקורבה של א': "ברור לה שהיא הולכת למסע לא פשוט עם המשפט, אך אין לי ספק שהיא תספר את האמת ותצא מחוזקת"

(2:06 דקות)

עכשיו זה רשמי: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט היום (ראשון) על הגשת כתב אישום חמור נגד נשיא המדינה לשעבר, משה קצב. הנשיא השמיני של מדינת ישראל יואשם במגוון עבירות, כשהחמורה שבהן היא עבירת אונס.

א' בראיון בלעדי לחדשות 10
קצב החליט לחזור בו מהסדר הטיעון
נאום "אני מאשים" של קצב נגד התקשורת

האישום הצפוי מתייחס לעבירות מין שונות שביצע לכאורה קצב בעובדותיו, בהן עבירות אונס שביצע לפני 10 שנים במתלוננת א' ממשרד התיירות. כמו כן, יואשם מדובר הנשיא לשעבר במעשה מגונה בכוח ושיבוש הליכי משפט.

ממשרד המשפטים נמסר כי "ההחלטה התקבלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הגיעו לכלל מסקנה, כי יש לתת אמון בגרסת המתלוננות וכי קיימת בתיק תשתית ראייתית מספיקה המבססת הגשת כתב אישום".

"מדובר בהחלטה מצערת, אך מאוד לא מפתיעה", אמר בתגובה להחלטת מזוז יועץ התקשורת של משפחת קצב, אמנון שומרון. "אחרי כל ההשמצות וההשתלחויות של היועץ המשפטי מני מזוז, נוצרה משוואה - או הראש של קצב או הראש של מזוז. כנראה שלמזוז לא היה את אומץ הלב הציבורי להודות בטעות שלו. חומר הראיות היה קלוש, ואם לא העליהום הציבורי נגד קצב - התיק היה נסגר מזמן".

פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר, הוסיף: "מר קצב לא רצה ללכת לעסקת הטיעון והלך בדרך הקשה. אני מאוד מצר שהיועץ המשפטי קיבל את ההחלטה שקיבל, בניגוד להצהרות ועמדות של רבים וטובים, אפילו כמעט בניגוד לעמדתו שלו או למדיניותו שלו לא לגלגל תיקים שאינם מבוססים לפתחו של בית המשפט, אלא לגנוז אותם".

ירון ארמוזה, מקורבה של א' הביע שביעות רצון רבה מההחלטה. "זאת מתנה מושלמת ליום האישה הבינלאומי", אמר. "דיברתי היום עם א' והיא אמרה שהרגשות שלה מעורבים. ברור לה שהיא הולכת למסע לא פשוט עם המשפט עצמו, אבל היא עברה תהליך של ריפוי שחיזק אותה ואין לי ספק שהיא תהיה מחוזקת כמו שצריך ותספר על האמת הנוראית שאירעה לה".

פרקליטתה של א' מבית הנשיא, שאינה נכללת בכתב האישום, אמרה: "אין ספק שאחרי תקופה מאוד-מאוד ארוכה של ביקורת כנגד הפרקליטות, אני רק יכולה לברך על ההחלטה הזאת. אני חושבת שהתיק הזה היה בית ספר לפרקליטות איך לא להתנהל, בטח לא כשאישי ציבור נאשמים בעבירות כל כך חמורות". בראשי התייחסה גם ל-א' מבית הנשיא ואמרה: "צר לי שהיא ירדה מכתב האישום מסיבות לא ראויות".

הפרקליטות: בידינו מספיק ראיות להרשעת קצב

למרות הגשת כתב האישום, מוקדם עדיין לקבוע אם הפרקליטות תצליח להוכיח את העבירות המופיעות בכתב האישום ולהכניס את הנשיא לשעבר לכלא. בפרקליטות אומרים כי בידיהם מספיק ראיות כדי להרשיע את קצב. המשפט צפוי להתנהל במשך חודשים ארוכים, ורק לאחר מכן ייתן בית המשפט את הכרעת הדין.

לפני קצת יותר מחודש דווח, כי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, משה לדור, היו מעוניינים באישום של אונס נגד קצב, אולם שני הפרקליטים הבכירים שהיו מעורבים בדיונים, רונית עמיאל וניסים מרום, לא היו בטוחים בהחלטה.

א' בראיון בלעדי לחדשות 10: אם הייתי מדברת - קצב היה נכנס לכלא

לפני שנה בדיוק העניקה א' ראיון בלעדי לברוך קרא ומיקי חיימוביץ מחדשות 10, בו התייחסה לעסקת הטיעון עם קצב, שבוטלה לאחר מכן ביוזמתו. "הוא היה מגיע בבוקר ומבקש שאכנס לדבר איתו והיה מדבר על תיאורים מיניים", סיפרה א'. "אני לא יכולה להיכנס אליהם - סיטואציות מזעזעות שמעלות בך גועל".

א' המשיכה ואמרה: "אני כעובדת, והוא הבוס שלי, ניסיתי להתחמק. אמרתי לו: 'בוא נעבוד, הנה הניירת', והוא היה אומר: 'שימי זאת בצד'. כל מה שעניין אותו היו הדברים האינטימיים - תנוחות, כל מיני מחשבות שהיו לו".

היא סיפרה כיצד חשה לחץ מחבריו של קצב להיענות לדרישותיו. "לנשיא יש חבר מאוד טוב והוא ניסה לשכנע אותי לעשות את הדברים שרצה, כדי לשפר את מעמדי בלשכה". לסיכום אמרה: "אם השופט היה שומע אותי, קצב היה נשלח לכלא להרבה זמן".