"המודיעין הישראלי עדיין לא השיג אקדח מעשן בעניין האיראני"

בממשל האמריקני מתנהל ויכוח בנושא דחיפות הטיפול בסוגיית הגרעין האיראני. במסגרת ניסיונה של ישראל לשכנע את הבית הלבן שהזמן קצר, הרמטכ"ל אשכנזי ישלח לוושינגטון. פרשנות

(58 שניות)

הפרשן הצבאי של חדשות 10, אלון בן דוד מסביר, כי דבריו של הרמטכ"ל האמריקני מייקל מולן, בעניין הגרעין האיראני נאמרו בעקבות פרסום דוח סבא"א. הדוח קבע כי לאיראן למעלה מטונה של אורניום מועשר ברמה נמוכה.

בן-דוד מסביר כי מכמות החומר הזו ניתן לצור כמות של אורניום מועשר שתספיק לבניית מתקן גרעיני, אבל לא פצצה. יש הבדל בין השניים - ולאיראנים יקח עוד כמה שנים עד שיצליחו לייצר פצצה.

בכירים בממשל האמריקני מתווכחים על שורה של שאלות בנושא האיראני שאפשר לתמצת אותן בכותרת "עד כמה זה דחוף". כלומר, כמה זמן עומד לרשות הבית הלבן לנקוט באמצעים דיפלומטים בכל הנוגע לטיפול באיראן.

הרמטכ"ל האמריקני נמנה על מי שחושבים שהזמן קצר, ואילו שר ההגנה, רוברט גייטס ועימו ככל הנראה, שאר חלקי הממשל, סבורים שיש עוד זמן.

במקביל, מסביר בן-דוד, ישראל מנסה לשכנע את וושינגטון ששעון החול אוזל. כדי לסייע במשימת השכנוע הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי יצא בהמשך החודש לוושינגטון, לסדרת דיונים בנושא האיראני.

ולמרות המאמצים עד עכשיו, המודיעין הישראלי לא הצליח להציג לאמריקנים "אקדח מעשן", שיבהיר לוושינגטון את הדחיפות של הנושא האיראני.