מה מתרחש בתוך הישיבה הסגורה של הרב ליאור?

השבוע שוב הועמד שלטון החוק בצומת מאתגר: כתב ההסכמה שנתן לספר "תורת המלך", המדריך מתי מותר להרוג גויים, הביא את הרב דב ליאור לחקירת משטרה. בתגובה חסמו חסידיו כבישים ופרצו אל בית המשפט העליון. ניב גלבוע ביקר במבצרו של הרב ליאור בניסיון לפענח לאן מוליך הרב ולאן הולכים תלמידיו

(10:58 דקות)

הספר "תורת המלך" שבו סעיפים כמו "בכל מקום שבו נוכחותו של גוי מסכנת חיי ישראל, מותר להורגו, גם אם מדובר בחסיד אומות העולם והוא לא אשם כלל במצב שנוצר", זכה להסכמה כתובה של הרב דב ליאור. הרב נתן אפילו את הסכמתו לסעיפים כמו "יש לפגוע בטף שברור שיגדל להזיק לנו" או "מותר להרוג תינוקות שחוסמים בנוכחותם את ההצלה". הרב, שזומן לחקירה על חלקו בספר כבר לפני חודשים, סרב להגיע אליה, נתפס השבוע והובא לחקירה.

 

בתגובה, יצאו תלמידיו ותומכיו של הרב לרחובות. הם חסמו את הכניסה לירושלים ועלו על בית המשפט העליון. יוסי דרמר, עוזרו הקרוב של הרב ליאור, הסכים, יממה לאחר המהומות, לשמש לנו מורה נבוכים בישיבת ההסדר "ניר" בקרית ארבע, ממלכתו הסגורה של הרב. ליאור עצמו החליט שלא לדבר למצלמה, ובמקומו מונה סוג של דובר נקי לשון, הרב אליעזר ולדמן. "שכל ישר מצווה לא לעצור רב בצורה כזו, יש בה מעין חטיפה", הוא אומר.

 

מהו הגרעין שמניע את בית המדרש הזה שבו אושרו פסקי הלכה שמתירים לפגוע בתינוקות ובחסידי אומות עולם? גם יאיר ליאור, בנו של הרב ליאור, לא ממש נותן את התשובה ומותח שוב ביקורת על המעצר: "כשהדין בה בהתנגשות עם התורה, היא קודמת". ממש לפני שהתייאשנו, פגשנו את משה ישר, מדריך בכיר בבית המדרש. ישר הוא האיש שמרביץ תורה ב-150 הנערים, ערב כניסתם לצבא, ולא סתם תורה - תורת המלך.

 

"זהו ספר מצוין", אומר ישר. "הרב ליאור אומר את הדברים מתוך אמת שהוא מאמין בה. זו דעת התורה, ואין לחקור אותה. התורה היא מעל הכל, מעל לחוק, מעל לחוקי צה"ל, מעל לכל דבר". ישר מאשר כי לחיילים המתגייסים שמגיעים לישיבה נאמר כי חוקי התורה מעל חוקי הצבא. "אני מעדיף חייל יהודי חי ו-100 ערבים מתים, אנחנו עליונים. החיים של החיילים שלנו חשובים יותר מכל חיים של גוי אחר".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »