אבנר הררי, ה"מחסל של האברג'ילים", נידון ל-6 שנות מאסר

הררי נשלח לשש שנות מאסר בפועל לאחר שזוכה מעבירת ניסיון רצח של העבריין אייל בליסה, אך הורשע בקשירת קשר לפשע ועבירות נשק. בית המשפט החליט להפעיל את עונש המאסר על תנאי שנגזר על הררי בעבר

(1:01 דקות)

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (שני) על העבריין אבנר הררי שש שנות מאסר. הררי הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נשק לאחר שנעצר יחד עם שלושה מורשעים נוספים בפרשה בסמוך לביתו של העבריין אייל בליסה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 » 

 

שופט בית המשפט המחוזי החליט לגזור על הררי, שנחשב ל"מוציא לפועל" של משפחת אברג'יל, את עונש המאסר המהווה הפעלה של עונש מאסר על תנאי שנגזר עליו בעבר. בנוסף, גזרו השופטים עונשי מאסר של בין ארבע שנות מאסר ל-15 חודשי מאסר על שלושת המורשעים הנוספים בפרשה.

תחילת הפרשה בשלהי ינואר 2010. על פי כתב האישום בפרשה, פעל הררי ביחד עם עידן חיים, ציון יעיש וישראל חמדי על מנת לרצוח את את בליסה, המקורב לעבריין עמיר מולנר. נכתב כי הארבעה נסעו ברחובות הסמוכים לביתו של בליסה בגבעת שמואל, במטרה לאסוף מידע כדי לתכנן את ההתנקשות בחייו, אולם הם נעצרו במקום.

 

למרות שכתב האישום ייחס לארבעה ניסיון רצח, לפני חודשיים וחצי הוחלט לזכות אותם מעבירה זו. המשטרה והפרקליטות לא הצליחו להציג ראיות הקושרות אותם לניסיון רצח של בליסה. הארבעה אמנם זוכו מחמת הספק, אך הורשעו בקשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נשק. "זיכוי הנאשמים מעבירת ניסיון הרצח נבע לא משום העובדה שהנאשמים נמלכו בדעתם או מטעם אחר שקשור בהם, אלא רק משום העובדה שמשטרת ישראל בחרה לפעול ברגע מסוים כדי לסכל את תכניתם של הנאשמים, וכך אכן אירע בסופו של דבר", נכתב בגזר הדין.

במהלך חקירת הפרשה, דחה הררי את החשדות נגדו. "פרשתי מהכל ואני לא יודע מה הביא אתכם לעצור אותי", אמר הררי בחקירתו במשטרה לאחר שנתפס בחצר ביתו של בליסה. הררי טען כי בכלל הוא זה שחשש מהתנקשות בחייו ולכן הסתתר בחצר. גם העדויות שנמצאו בזירה לא הרתיעו את הררי במהלך החקירה. "לא היו לי נשקים, כובעים או נשק גנוב", הסביר העבריין לחוקריו. עורך דינו, אבי עמירם, טען אף הוא כי המדינה לא הצליחה לאסוף ולו ראייה אחת נגד מרשו.

 

עם זאת, השופטים קבעו כי "מעשי הכנה מוקדמים" שביצעו הארבעה ובעקבותיהם הצליחה המשטרה לעצור אותם, "מציבים את מעשי הנאשמים ברף העליון והחמור של עבירת הקשר ועבירות הנשק". את העונש הסבירו השופטים בכך ש"מדובר בחבורת נאשמים, וותיקים בין כתלי בתי המשפט, ואולי וותיקים מדי ככל שהדברים נוגעים להסתבכותם החוזרת ונשנית פעם אחר פעם, לאורך עשרות שנים, בעבירות פליליות ש בגינן הם נדונו לעונשי מאסר של שנים רבות מאד מאחורי סורג ובריח - ועדיין ידם נטויה".

 

השופטים על הררי: "העבירות בהן הורשע לא זרות לו"

בגזר הדין כתבו השופטים על הררי: "בראש הפירמידה עומד נאשם 1 (הררי, ש"ט), הן במובן של הדמות הדומיננטית אשר קישרה בין כל הנאשמים, שלא נאמר גיוסם של הנאשמים האחרים, לצורך הוצאת תכנית הקשר אל הפועל, עבור לעובדה שכפי שעולה מחומר הראיות, היה זה הנאשם אשר הגיע למקום מגוריו של היעד בשני הימים, במספר רב של הזדמנויות, כולל בשעת מעצר שעה שהוא בחן באופן מדוקדק את ביתו של היעד, שהה במקום דקות רבות, ככל הנראה לצורך תכנון המשך צעדיו, הצטייד בכלי נשק עם משתיק קול, הביא עמו למקום את נאשם 2 כאשר זה הצטייד בשתי קסדות על פי בקשת נאשם 1, הצטייד בכלי תחבורה לצורך מילוט מזירת האירוע".

 

עוד הם הוסיפו: "גם גיליון הרשעותיו של נאשם זה כמו גם סוג העבירות בהן הורשע - יש בכל אלה כדי ללמד על מי שהעבירות בהן הורשע בפנינו הן לא זרות לו, שהרי גם בתיק הקודם הוא הורשע בעבירה של קשירת קשר לפגוע בחיי אדם כאשר בית המשפט התייחס בין היתר לעובדה שתכנית הקשר סוכלה על ידי המשטרה שבחרה להתערב ברגע שהתעורר בלב השוטרים החשד שהקשורים מתכוונים להוציא את תכניתם אל הפועל. נסיבות אשר דומות להפליא לנסיבות שבפנינו, ועל כן הדעת נותנת שהנאשם לא נרתע כלל ועיקר מהעונש שהוטל עליו שם".

 

סנגורו של הררי, עורך הדין אבי עמירם, אמר כי מדובר בגזר דין חמור וכי בכוונתו לערער לבית המשפט העליון. "אין לי ספק שהנסיבות של התיק היו צריכות להביא לזיכויים המוחלט", אמר עמירם. "אני חושב שהזיכוי של כולם מעבירת ניסיון הרצח היא נקודה חשובה . העבירות שנותרו הן כה מינוריות שאין למעשה פרופורציות בין העונש שהוטל ואנחנו מקווים שבבית המשפט העליון יובאו הדברים לאשורם בזיכוי מוחלט".