התקשורת בשפה הרוסית מציגה: רוצה סיקור? תשלם

תחקיר חדשות 10: ערוץ 9, הפופולרי בקרב דוברי הרוסית, מתנה את הופעת הפוליטיקאים בפרסום באתר האינטרנט של הערוץ. פעיל העולים אלכס טנצר התבקש להעלות קמפיין בעלות 30 אלף שקלים באתר כדי לזכות לזמן מסך. טנצר: "זה מבייש אותם". מנכ"ל הערוץ: "פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית מופיעים מדי יום בערוץ ללא כל קשר לפרסום"

(5:07 דק')

נהוג לומר שהקול הרוסי הוא שמכריע את מערכות הבחירות בישראל, אבל מה שלא אומרים זה שהמפלגות מנסות לקנות סיקור בעיתונות הרוסית. השיטה עובדת כך: רוצה ראיון - שלם כסף. פעיל העולים אלכס טנצר, העומד בראש מפלגה קטנה בשם "לב", החליט לחשוף את התופעה לאחר שהתבקש לפרסם קמפיין פרסומי בערוץ האינטרנט של ערוץ 9, הנהנה מחשיפה רבה במגזר הרוסי, כדי לזכות לראיון בערוץ.

במייל שקיבל מאסף, נציג של ערוץ 9, התקבל טנצר "להעביר את מצע המפלגה ולהביע הסכמה עקרונית להעלאת קמפיין אינטרנט אצלנו, כדי לשריין לכם הופעה אצלנו בערוץ 9". במייל כותב גם סמנכ"ל הערוץ, וטנצר קיבל גם הצעת מחיר - 30 אלף שקלים. בשיחה מוקלטת נשמע אסף כשהוא אומר לטנצר: "כל מי שהיה בטלוויזיה, עלה אצלנו בקמפיין". נציג הערוץ אף פירט אילו סכומים שילמו המפלגות האחרות בתמורה להעלאת קמפיינים: ישראל ביתנו - 65 אלף שקלים, קדימה - 62 אלף שקלים והליכוד - 45 אלף שקלים.

טנצר אמר לחדשות 10: "הבהירו לי בפירוש: אדוני אלכס טנצר, בלי שתשלם כסף לאתר אינטרנט שלנו, אתה לא תופיע בערוץ 9. זה מבייש אותם. אנחנו באופן אישי לא מוכנים לשלם גרוש לאף אחד".

נציין, כי לא מדובר בתופעה חדשה וכי היא מתרחשת בכל מערכת בחירות, אך העניין נשמר בחשאיות, וטנצר הוא פשוט הראשון שהחליט לחשוף את העניין. אולם, ההבדל בין שאר אמצעי התקשורת לערוץ 9, הוא שמדובר בערוץ שנהנה מזיכיון של המדינה וכפוף למועצת הכבלים והלווין, מה שהופך את העניין לחמור במיוחד.

לאוניד בלחמן, מנכ"ל ערוץ 9, מסר בתגובה: "אין כל קשר בין פעילות הערוץ לפעילות אתר האינטרנט. פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית מופיעים מדי יום בתכניות האקטואליה בערוץ ללא כל קשר לפרסום מפלגתם, כולל נציגי המפלגות שכלל אינן מפרסמות באתר.

"נציג המכירות אשר שוחח עם אלכס טנצר, לא היה מוסמך ליצור קשר כלשהו בין הפרסום לבין הופעה בערוץ, ואף הבהיר למר טנצר כי בסמכותו לתת הצעת מחיר לפרסום באתר ותו לא. הנהלת הערוץ תבדוק את המקרה ויוסקו המסקנות הנדרשות".