תיעוד: רגע הפיצוץ של הג'יפ בו נהרג גשש של צה"ל

בתמונות שצולמו על ידי המחבלים שהסתתרו בסמוך לגדר המערכת, נראה ג'יפ הסופה כשהוא עולה על מטען רב עוצמה. בפיצוץ נהרג גשש של צה"ל ונפצעו שלושה חיילים, בהם אחד באורח קשה. בצה"ל אומרים: "למרות שהפיגוע לא בוצע על ידי חמאס, הוא הכתובת היחידה בעזה, והתגובה לא תהיה פרופורציונלית"

(4:24 דק')

המחבלים שפוצצו הבוקר (שלישי) את ג'יפ הסיור של צה"ל דאגו לתעד את האירוע ולשדר אותו ברשת הטלוויזיה של חמאס. בתמונות ניתן לראות באיזה מרחק קטן מהגדר נמצאים המחבלים, שצפו מקרוב בפיצוץ הקטלני.

בתקרית, שאירעה בשעה 8:02, נהרג גשש של צה"ל ונפצע באורח קשה קצין גששים. שני חיילים נוספים נפצעו באורח קל. מדובר היה בסיור שגרתי של הגששים וכוח מגדוד חרוב של חטיבת כפיר לאורך גדר המערכת, והמטען הופעל נגד ג'יפ הסופה הראשון. ההערכה בצה"ל היא, כי המטען הונח בחסות הערפל הכבד ששרר באזור.

בעקבות התקרית נכנסו כוחות של חרוב, הנדסה ושריון בחיפוי מסוקי קרב לתוך הרצועה, וביצעו ירי מקלעים ופגזים במטרה לפגוע בחולייה שהניחה את המטען. הפלסטינים דיווחו, כי מן האש נהרג חקלאי תמים.

בערב הצליח כלי טיס של חיל האוויר לחסל את חוסיין אבו שאמיה, שהשב"כ טוען כי היה פעיל של הג'יהאד העולמי. חיל האוויר ירה טיל לעבר האופנוע של אבו שאמיה בחאן יונס שבדרום הרצועה והוא נהרג במקום.

בצה"ל אומרים הערב, כי למרות שהפיגוע לא בוצע על ידי חמאס, הארגון הוא הכתובת האחת והיחידה ברצועה. "התגובה שלנו תהיה לא פרופורציונלית, כדי שחמאס יבין שלא כדאי לו להפר את הרגיעה", מבהירים בצבא.

פרשנות: חמאס בודק את ישראל, שרואה בו אחראי (1:27 דק')

אלון בן דוד: מבחינת ישראל, חמאס אחראי למה שקורה ברצועה. מי שביצע את הפיגוע הזה הוא ארגון של פורשי חמאס שמזדהים עם דרך הג'יהאד העולמי, ומנסים לאתגר לא רק את ישראל אלא גם את חמאס. בדיון אצל שר הביטחון הוחלט, שחייבים להמשיך לתחזק את ההרתעה שהושגה במבצע בעזה. הדילמה היא איך מגיבים תגובה קשה מצד אחד, ומצד שני תגובה מספיק מדודה כדי לא לדרדר את האזור להסלמה ולירי רקטות.

צבי יחזקאלי: חמאס מנסה לבדוק את ישראל. הארגון רוצה את זה, אבל לא רוצה הסלמה. יש פה הליכה על הקצה של חמאס כדי לבחון את ישראל, וזה חשוב להם. בחמאס אומרים כי פגעו בחיילים וכי אין הסכם חתום. לדבריהם, כל עוד אין הסכם רגיעה, הם רשאים ורואים את עצמם חופשיים לפעול. כך מנסים בחמאס להשיב לעצמם את הכבוד שנעלם לו בלחימה.