גלעד: נאלץ לפתוח את המעברים לעזה בלי שחרור שליט

עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון, אומר כי "ישראל לא תוכל להתנות את פתיחת מעברי הסחורות לעזה בשחרור גלעד שליט. ניסיון העבר מוכיח כי הדבר אינו מעשי" • הוא התייחס גם לתקרית הבוקר בה נהרג נגד צה"ל באזור כיסופים ואמר כי "למרות האירוע הקשה, לחמאס אין תכניות להפר את הפסקת האש כרגע"

(42 שניות)

ראש המטה המדיני-בטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אומר היום (שלישי) ישראל לא תוכל להתנות את פתיחת המעברים תמורת שחרור החייל החטוף גלעד שליט, וכי לא תהיה ברירה אלא לפתוח אותם גם בלי שחרורו. לדבריו "הנסיון בעניין מוכיח שהדבר לא יחזיר את שליט בחזרה, וכי הדבר אינו מעשי".

בדברים שאמר בכינוס במכון לביטחון לאומי בתל אביב, התייחס גלעד גם לתקרית החמורה הבוקר במעבר כיסופים, בה נהרג נגד צה"ל ושלושה נפצעו, ביניהם קצין באורח קשה, ממטען שהוטמן על גדר המערכת. עמוס אמר כי "ישראל לא תגיב לפיגוע רק באמצעות סגירת המעברים". לדבריו, למרות האירוע הקשה - חמאס לא מעוניין לתקוף את ישראל. "חמאס כרגע מורתע, ואין לו שום תוכנית להפר את הפסקת האש", אמר גלעד.

שרת החוץ ציפי לבני אומרת כי ישראל צריכה להגיב על פיצוץ המטען הבוקר בציר כיסופים. לבני שוחחה עם ראש הממשלה אהוד אולמרט ואמרה לו כי "על ישראל להגיב צבאית מיידית ללא קשר לזהות היורה, בהתאם למשוואה החדשה שנקבעה לאחר מבצע עופרת יצוקה, ולהחלטות הקבינט המצומצם."

בצה"ל רואים את התקרית בחומרה רבה. בפיקוד דרום אומרים כי "פגיעה בחיילים לא באה בחשבון. לא נהסס להיכנס מחדש ולהגיב ביד קשה ובעוצמה חריפה". שר הביטחון, אהוד ברק, כי מדובר באירוע קשה שישראל תגיב עליו. ישראל הפסיקה בתגובה את כל תנועת הסיוע ההומניטרי והסחורות במעברים לרצועת עזה.

קצין בפיקוד דרום אמר ל"חדשות nana10" כי בצה"ל מעריכים שהאירועים הללו ימשיכו להתרחש, וכי במהלך הזמן, חמאס ימשיך לבצע עוד פעולות נגד חיילים, כשהמטרה העיקרית היא חטיפה. לדברי הגורם, בתקרית הבוקר לא היה מדובר בניסיון חטיפה.

נשיא צרפת ייפגש עם נועם שליט

נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, הוזעק אתמול לפריז כדי להיפגש עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, על מנת לקבל עדכון במגעים המתגבשים לשחרורו של גלעד.

לאחרונה ביקש נועם שליט מנשיא צרפת להשיג הוכחה לכך שגלעד בחיים. בעקבות הבקשה פנה סרקוזי לעזרתן של סוריה וקטאר. בביקורו האחרון בישראל, בזמן שניסה לקדם הסכם הפסקת אש ברצועה, התייחס סרקוזי לסוגיית שליט ואמר כי גלעד צריך להשתחרר, ולא רק משום שהוא אזרח צרפתי.