"ישראל צריכה ראש ממשלה חזק שישיג שלום"

בראיון לטלויזיה של חיזבאללה אמר אסד כי בישראל אין רצון לשלום. "המו"מ עם אולמרט החל על בסיס של נסיגה מלאה מהגולן וכך יהיה בכל מו"מ אחר". עוד חשף הנשיא הסורי כי ארצו מנהלת מגעים חשאיים עם ארצות הברית

(23 שניות)

נשיא סוריה בשאר אסד מגלה הערב (שני) בראיון לטלויזיה של חיזבאללה כי הוא מנהל מגעים חשאיים עם ממשל אובמה בארצות הברית.

"הדיאלוג הזה החל לפני כמה שבועות באופן רציני, דרך גורמים המקורבים לממשל האמריקני שנשלחו מטעמו", אמר אסד. עם זאת הוא הוסיף כי "כל עוד מציבים תנאים מוקדמים - לא יתקיים דיאלוג, והאמריקנים יודעים זאת".

בהתייחסו למבצע בעזה אמר אסד כי ישראל כשלה בעקירת ההתנגדות, "אם המטרה הייתה להרוס בתים או להרוג אזרחים - היא הצליחה". עוד הוסיף אסד "ישראל פעלה על פיה הנוסחא - לא משנה אם אוהבים אותי העיקר שיפחדו ממני, אך לאחר שזאת נכשלה, פועלת ישראל על פי נוסחה חדשה - אמנם הם לא אוהבים אותי, אך לא יתכן שהם לא יפחדו ממני".

אסד הוסיף כי "השבועות האחרונים הראו שישראל לא מעוניינת בשלום וכי היא אינה רצינית ולא מבינה דבר מלבד כוח". לדבריו, על מנת להגיע למו"מ סוריה צריכה לראות רצון ישראלי. צריך שיבחר ראש ממשלה חזק שישיג שלום. ראש ממשלה חלש ישיג מלחמות".

שליח אובמה למזה"ת יוצא לביקור באזור

היום ייצא שליחו המיוחד של אובמה למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, לביקור באזור בניסיון לשמר את הפסקת האש ברצועת עזה ועל מנת לקדם את תהליך השלום המתקיים בין ישראל לרשות. מיטשל יבקר בין היתר, בישראל, ברשות הפלסטינית, במצרים, בירדן ובסעודיה. מיד עם כניסתו לתפקיד הודיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי יפעל לקידום תהליך השלום במזרח התיכון.

דובר משרד החוץ האמריקני, רוברט ווד, הודיע כי מיטשל לא ייפגש עם מנהיגים מחמאס במהלך הביקור. לדברי ווד, מיטשל ידון עם מנהיגי האזור בדרכים למניעת ההברחות לעזה, כדי למנוע מחמאס להתחמש מחדש.

רגע לפני כניסתו לבית הלבן הבהיר אובמה איך יטפל במשבר במזרח התיכון. לשיטתו שיחות עם גורמים שונים באזור, ביניהם דמשק וטהרן, יהיו בלתי נמנעות. "הגישה שלנו תהיה אזורית, נערב את סוריה בדיונים. יש לנו שורה תחתונה ברורה: ביטחון ישראל הוא חשוב ביותר אבל יש גם לשאוף לפתרון של שתי מדינות כשכולם יוכלו לחיות ביחד בשלום".