ארה"ב: מאות אלפים נוהרים לוושינגטון לחזות בהשבעת אובמה

בוושינגטון נשלמות ההכנות האחרונות לקראת טקס ההשבעה של הנשיא ה-44 של ארצות הברית • סידורי אבטחה קפדניים אוסרים על הצופים בטקס לשאת תרמוסים או אפילו מטריות, הטמפרטורות צנחו אל מתחת לאפס, אך כל זה לא מרתיע את מאות האלפים שזורמים אל הבירה כדי לקחת חלק ביום הגדול

(2:09 דק')

ארצות הברית פותחת היום (שלישי) פרק חדש בתולדותיה עם כניסתו של ברק אובמה לבית הלבן.

אובמה, שעשה היסטוריה עת ניצח בבחירות את יריבו הרפובליקני ג'ון מקיין, יהיה הנשיא ה-44 של ארצות הברית, והאדם השחור הראשון שימלא את התפקיד בלמעלה מ-230 שנותיה של המדינה.

בשעה 10:00 בבוקר שעון וושינגטון יפתחו החגיגות בתפילה, אותה ישא הכומר ריק וורן על מדרגות בנין הקפיטול. ראשון יושבע לתפקיד סגן הנשיא, ג'ו ביידן, ואז, לאחר הפוגה אמנותית, יגיע הרגע לו כולם ציפו. הנשיא הטרי ישבע על אותו ספר תנ"ך שעליו הושבע הנשיא אברהם לינקולן - מי שנחשב למשחררם של השחורים מעבדות - ואז ישא את נאום ההשבעה שלו, אותו כתב בעצמו, כפי שלינקולן נהג לעשות.

אובמה נכנס לתפקיד בשעה קשה לארצות הברית. השבעתו מעוררת תקוות גדולות לשינוי בקרב האמריקנים, ואלה מצידם נוהרים בהמוניהם לחזות באירוע. בוושינגטון נערכים לשניים עד שלושה מליון צופים, שיגיעו להשתתף בטקס ההשבעה.

מטריות ותרמוסים בחוץ

סידורי האבטחה הנוקשים אוסרים על הקהל, שיתכנס בקור של מינוס שבע מעלות, להביא תרמוסים עם שתיה חמה ואפילו מטריות, אבל לא נראה שזה מה שימנע מכל אותם מיליונים לקחת חלק ברגע ההיסטורי.

החשיפה הגדולה לה צפוי לזכות האירוע, כמו גם נוכחותם של אישים רמי דרג והחשיבות שבהשבעתו של נשיא שחור ראשון, הופכים את הטקס ליעד לניסיונות פיגוע של טרוריסטים. התרחישים אשר מדאיגים ביותר את המומחים הם שימוש במטען נפץ מאולתר, סיטואציה של בני ערובה, או מחבל מתאבד שיגיע למקום.עם זאת, בידי המודיעין האמריקני אין התרעה על איום מסויים.

השר לביטחון המולדת, מייקל צ'רטוף, אמר מוקדם יותר החודש "אני חושב שזו תהיה האבטחה הרבה ביותר שהייתה באיזשהו טקס השבעה אי-פעם". כל הגשרים אשר מובילים לבירה, כמו גם שטח של כ-9 קמ"ר בעיר התחתית, יהיו סגורים לתנועה במהלך יום ההשבעה.

"אם אנחנו נחכה שמישהו אחר יעשה משהו, כלום לא יקרה. אנחנו נצטרך לקחת אחריות - כולנו" אמר אתמול אובמה בנאום שנשא בפני מתנדבים לכבוד יום הולדתו של פעיל זכויות האדם, ד"ר מרטין לותר קינג. ואכן, לנשיא הטרי מצפה עבודה רבה. המשבר הכלכלי הקשה שמטלטל את ארצות הברית, הסגת הצבא מעיראק, המלחמה באפגניסטן וקביעת הקוד האתי של ממשלו ימלאו את לוח הזמנים של אובמה כבר בימיו הראשונים בבית הלבן. אבל היום הזה, ה-20 בינואר 2009, הוא יום שכולו חגיגה.