תיעוד בלעדי: שבויי חמאס מדברים בחקירתם בישראל

יותר מ-100 חמושי חמאס נלקחו בשבי בזמן הלחימה ברצועת עזה. דבריהם בחקירה מרמזים על שבר של ממש באמון בהנהגת חמאס ואפילו על זלזול וכעס כלפי ראשיה. צפו בתיעוד בלעדי של חקירות השבויים

(3:57 דקות)

"העם עצמו בחר בחמאס ורבים ממנו מתחרטים על כך ואומרים שלא חשבו שכך יקרה". אלו הקולות שארגון חמאס ניסה להסתיר מאז שעלה לשלטון, והיום - לאחר הלחימה והכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועה מספרים שבויים מחמאס בפעם הראשונה את מה שעד היום נאמר בלחישות נגד שלטון האיסלאם הקיצוני ברצועת עזה.

אחד השבויים אמר: "מי שבחר בחמאס רצה לראות תיקונים ושינויים, הוא חשב שיקבל שלטון טוב יותר, אבל התברר שזה שלטון כושל מקודמו".

הנחקרים הללו, חלקם אנשי חמאס וחלקם אזרחים תושבי עזה, שנעצרו באזורי הלחימה, מספרים על הקרבות ומה באמת קרה שם בשטח. "מה חמאס עשה במלחמה? הם עזבו את האזור שלנו ואמרו שהם רוצים להילחם בישראל? אז למה ברחתם והשארתם אותי? אני נשארתי המסכן שישפילו אותי ויגרשו את אשתי וילדיי, שאני לא יודע לאן הם נעלמו?". כך תוהה אחד השבויים.

"איפה הם חיילי חמאס?" תוהה שבוי אחר. כשמנהיגי החמאס דיברו מתוך הבונקר על ניצחון והקרבה, זה מה שנראה בעיני התושבים: "הוא יושב ואוכל, משגר רקטה ואומר שהוא עושה מלחמה. אנשי חמאס התחבאו כמו נשים", סיפר שבוי.

השבויים מביעים תסכול רב מכך שהאזרחים הם אלו שמשלמים את המחיר בעוד בכירי חמאס מתחבאים או בורחים. "יש הרגשה של שנאה בעם כלפי חמאס", מספר אחד העצורים. "אנשי חמאס דאגו רק לעצמם והעם לא הרוויח כלום. הכל חזר אחורה 50 שנה, כמו בשנת 1967".

השבויים מספרים כי גם במהלך המלחמה פעל להשתיק את קולות הביקורת שנמשמעו מצד האוכולוסיה המקומית. מנהיגי חמאס טוענים לניצחון, אך כנראה שחלק גדול מתושבי הרצועה חושבים אחרת.