התמונות מוכיחות: פעילי ה-IHH היו חמושים בנשק חם על המרמרה

שנה אחרי פעולת ההשתלטות על המשט הטורקי לחופי עזה מתפרסמות תמונות המעידות כי פעילי ה-IHH החזיקו בידיהם נשק חם. לוחמי השייטת טענו כי נורו בידי הפעילים שעל הסיפון ועכשיו - ההוכחה המצולמת

(29 שניות)

כחודש לפני הגשת דוח האו"ם על המשט הטורקי לחופי עזה לפני כשנה, מתפרסמות תמונות החושפות כי הנוסעים שעל סיפון המרמרה נשאו עמם נשק חם, בניגוד לטענותיהם כי לא היו חמושים. העיתון "ידיעות אחרונות" פרסם הבוקר (שלישי) צילומים בהם נראים פעילי ה-IHH, הארגון שהוביל את יציאת המשט, חמושים באקדחים.

 

לעדכונים שוטפים הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

התמונות נלקחו מסרט וידאו ומצילומי סטילס שצולמו על הספינה, ככל הנראה בידי הפעילים עצמם. הן התגלגלו לידי מערכת הביטחון אך שם החליטו שלא לפרסמן, על אף התועלת שניתן להפיק מהן בכל הנוגע לפעולות ההסברה של עמדת צה"ל והמדינה. לדברי העיתון, גם חברי ועדת טירקל, שחקרה את אירועי המשט, לא ראתה את התמונות. החיילים שהיו על הסיפון טענו מאז האירוע כי הותקפו על ידי הפעילים גם באמצעות נשק חם. לראיה אפילו נמצא שאחד מהלוחמים נפצע מקליע 9 מ"מ שאינו בשימוש כוחות צה"ל.

 

בתמונות נראים שני פעילים חמושים בנשק חם על סיפון האונייה כשאחד מהם אוחז בנשק קצר, ככל הנראה תת-מקלע. הפעיל השני נופף באקדח או בנשק קצר אחר. באחת התמונות אף נראית חברת הכנסת, חנין זועבי (בל"ד), שהייתה על הסיפון. היא אמנם לא נצפתה באותה תמונה עם הפעילים החמושים אך היא הייתה באותו האזור בהפרש של דקה אחרי אחת התמונות ושתי דקות לפני שצולמה תמונה אחרת עם פעיל חמוש. מדובר צה"ל נמסר כי אין בתמונות עובדות חדשות שלא היו ידועות וכי העובדה ששני חיילי שייטת נפגעו מירי מאש חיה ידועה לכל מי שעסק בתחקיר האירוע.

 

רק הלילה פנה יושב ראש ועדת הכנסת, חבר הכנסת יריב לוין (הליכוד), ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה שזה יבטיח כי זועבי לא תוכל לקחת חלק במשט המתוכנן בהמשך החודש. זאת, לרבות באמצעות מניעת יציאתה מהארץ. "אירועי המשט היו מהחמורים שידעה ישראל בשנים האחרונות", כתב לוין, "תוך שח"כ זועבי נוטלת חלק מרכזי באירועים אלה ובהסתה שנלוותה אליהם. זאת ועוד, ההשתלטות על המשט לוותה באלימות קשה מצד משתתפיו, כאשר ח"כ זועבי הייתה שותפה לניסיון לפגוע בחיילי צה"ל בעצם הצטרפותה למשט הבלתי חוקי מהארץ".