אולמרט: אם הפסקת האש תהיה יציבה, ניסוג במהירות

במסיבת עיתונאים שקיים עם מנהיגי אירופה שהגיעו הערב לירושלים, אמר ראש הממשלה כי לישראל אין כל כוונה להישאר ברצועת עזה • "אנחנו מעוניינים לסגת משם במהירות", אמר אולמרט • "לא באנו לכבוש את עזה, לא באנו לשלוט בעזה ואנחנו לא רוצים להישאר בעזה" • "נמשיך לעשות הכל כדי למנוע משבר הומניטרי ברצועה"

(8:06 דקות)

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד הערב (ראשון) עם מנהיגי מדינות אירופה שהגיעו היום לאזור כדי להביע את תמיכתם בהפסקת האש ברצועת עזה. בתום הפגישה קיימו האישים מסיבת עיתונאים משותפת, בה התייחס אולמרט לסיום המבצע ברצועת עזה, והבהיר כי ישראל מתכוונת לסגת במהירות האפשרית מרצועת עזה.

בתחילת דבריו, הודה אולמרט למנהיגים על "הבעת התמיכה המרשימה והדאגה לביטחונה של ישראל", ואחר מכן עבר לדבר על המבצע בעזה. "לפני למעלה משלושה שבועות, החליטה ממשלת ישראל לצאת למבצע צבאי כדי לשנות את המציאות הביטחונית בדרום ישראל. המציאות בה חיו תושבי שדרות ועוטף עזה היתה בלתי אפשרית ובלתי נסבלת להם כאזרחים ולנו כמדינה. אף מדינה ריבונית לא יכולה לקבל פגיעה באזחיה וירי על תושביה", אמר ראש הממשלה.

"היום, לאחר שלושה שבועות בהם צה"ל וכוחות הביטחון ביצעו מהלך מזהיר והיכו קשות את חמאס ומימשנו את היעדים, החלטנו לנצור את האש.בכך נענינו לבקשתו של נשיא מצרים, חוסני מובארק. אם הפסקת האש תהיה יציבה, במיוחד לאור ההצהרות ששמענו היום, אין בכוונתה של מדינת ישראל להישאר ברצועת עזה. אנחנו מעוניינים לסגת משם במהירות. לא באנו לכבוש את עזה, לא באנו לשלוט בעזה ואנחנו לא רוצים להישאר בעזה".

"מביע צער על הקורבנות בעזה שהפכו לבני ערובה של חמאס"

לאחר מכן, התייחס אולמרט לביקורם של המנהיגים בשארם א-שייח', שם התארחו אצל מובארק. "במצרים הבעתם תמיכה במאמצים המצריים לסייע בהשגת הפסקת אש יציבה", אמר ראש הממשלה. "היום ברור לכל כי כדי להשיג הפסקת אש יש למנוע מחמאס את הברחות הנשק מאיראן וסוריה לעזה. זהו אינטרס עליון של כל מי שנלחם בכוחות הרשע ומאמין בכל ליבו בתהליך השלום בינינו לבין הפלסטינים".

בעניין עתיד תהליך השלום אמר: "אין זו סוד, שהממשלה בראשותי שמה את המשא ומתן עם הפלסטינים בראש סדר היום, לצד ביטחון ישראל, ואנו מקווים שערעור שלטון החמאס, לצד התחזקות הנשיא אבו מאזן, יאפשרו לנו לקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים במהירות האפשרית. נעשה הכל כדי לזרז זאת".

ראש הממשלה גם הבטיח למנהיגים כי ישראל תסייע בפיתרון המשבר ההומניטרי ברצועה. "עשינו ונמשיך לעשות הכל כדי למנוע משבר הומניטרי בעזה ולעזור לאזרחים החפים מפשע שנפלו קורבן לארגון טרור. נפעל יחד כדי ליצור לאוכלוסיית עזה תנאים טובים יותר, ובמאמץ מושכל נדע לעשות זאת", אמר אולמרט.

"אני מביע את צערם של ממשלת ישראל וחיילי צה"ל על הקורבנות בעזה, שהפכו לבני ערובה של רוצחי חמאס לא בהם נלחמנו, לא בהם רצינו לפגוע". בסיום התייחס אולמרט לחייל החטוף גלעד שליט, ואמר למנהיגים: "נמשיך לעשות יחד איתכם את הכל כדי להביא לשחרורו המיוחל".

מנהיגי אירופה: לעצור את הברחות הנשק לעזה

קום לכן, אחרי הצהריים, התארחו המנהיגים האירופיים בשארם א-שייח' בפסגה שכינס הנשיא חוסני מובארק. כל המנהיגים הדגישו את החשיבות שבהפסקת הברחות הנשק לתוך רצועת עזה, ואמרו כי יהיו מוכנים להעניק סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה.

"צריך לשים סוף להברחות הנשק לרצועת עזה", אמר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי. "אנחנו תומכים בישראל במאמצים שלה ובתהליך המדיני, אבל ישראל צריכה להצהיר שברגע שירי הרקטות ייפסק, הצבא הישראלי ייסוג מהרצועה".

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, אמר כי "הפסקת האש השברירית הזו צריכה להיות מלווה בנסיגה של הכוחות הישראליים והפסקת ירי הטילים, ובתקווה למשא ומתן בין הצדדים להפסקת המתיחות בעזה". הוא הוסיף: "אנחנו מאמינים ששלושה שבועות של טרגדיה חייבים להסתיים, ולמרות מה שקרה אפשר להגיע ליעד השלום".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה: "לאחר ההודעה על הפסקת האש מצד ישראל וחמאס, עכשיו גרמניה וכל המדינות רוצות ומוכנות לסייע מבחינה הומניטרית ולהכניס ציוד הומניטרי לעזה. נשים סוף להברחות הנשק".