מיהו סעיד סיאם, מספר שלוש בחמאס שחוסל בעזה?

סעיד סיאם נודע כאחד מהמובילים של הגישה האידאולוגית הקיצונית ביותר מבין מנהיגי החמאס. כשר הפנים, יזם סיאם את הקמת הכוח המבצעי של חמאס. הוא ניצל בעבר ממספר ניסיונות התנקשות בחייו, הן מצד ישראל והן מצד תומכי פתח, עד שהגיע ה-15 בינואר 2009 - עת חיסולו

(4:05 דקות)

סעיד סיאם, שחוסל היום (חמישי) על ידי כוחות צה"ל, היה מנהיג בכיר בחמאס. הוא נודע כאחד מהמובילים של הגישה האידאולוגית והפוליטית הקיצונית ביותר מבין מנהיגי החמאס. סיאם התגורר בשכונת שיח' רדואן ברצועת עזה וכיהן בממשלת חמאס כשר הפנים והביטחון הלאומי.

במהלך שנות ה-80 וה-90 היה סיאם פעיל תשתיתי ומדיני בדרג הביניים של ארגון חמאס. בעקבות פרוץ אינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000, ותחילת החיסולים הממוקדים שביצעה ישראל בפעילים בולטים בהנהגה של החמאס, זכה סיאם לשדרוג במעמדו, והשתתף בפורומים מרכזיים של הארגון.

תחילה שימש סיאם כנציג החמאס ב"וועדת המעקב של הכוחות הלאומיים והאסלאמיים" בעזה, ולאחר מכן כאחד מדוברי החמאס. בהמשך אף מילא תפקיד מרכזי בהקמת גופי התקשורת הרשמיים של החמאס – תחנת הרדיו "קול אל-אקצא", וערוץ הטלוויזיה "אל-אקצא".

בבחירות 2006 ברשות הפלסטינית, נבחר סיאם כחבר המועצה המחוקקת במסגרת "רשימת הרפורמה והשינוי" של חמאס, ומונה להיות שר הפנים והביטחון הלאומי בממשלתו של אסמאעיל הניה.

כשר הפנים, פעל סיאם באופן חסר תקדים ויזם את הקמתו של הכח המבצעי, מנגנון ביטחון פלסטיני חדש אשר סר לנאמנות החמאס בלבד, ועוסק במשימות שיטור, אבטחה, כליאה, והגנת גבולות.

לנוכח עמדותיו הקיצוניות, גם ביחס לבני עמו תומכי הפתח, הוביל סיאם, לצד בכירי החמאס מחמוד א-זהאר ואחמד אל-ג'עברי, את ההפיכה השלטונית שבוצעה ברצועת עזה ובמסגרתה השתלט החמאס בכח הזרוע על כל מוסדות השלטון שהיו קודם לכן בשליטת הפתח. תחת פיקודו של סיאם, פעילי הכח המבצעי ביצעו מעשי אלימות קשים ומתמשכים כנגד תומכי הפתח ברצועת עזה.

סיאם ניצל בעבר ממספר ניסיונות התנקשות בחייו, הן מצד ישראל והן מצד תומכי פתח. מאז דצמבר 2006, אנשי פתח ניסו לפגוע בסיאם מספר פעמים מאחר שראו בו אחראי מרכזי להקמת "המיליציות" אשר השתלטו על עזה.

במקביל, שרד השיח' סיאם מספר ניסיונות של סיכול ממוקד על ידי ישראל. בניין משרד הפנים בעזה, ומשרדיו של סיאם, הופצצו לא אחת על ידי חיל האוויר הישראלי. לבסוף, חוסך סיאד היום במסגרת מבצע עופרת יצוקה, בהפצצת חיל האוויר את בית אחיו, איאד סיאם. בהתקפה חוסלו גם סאלח אבו-שרח, המקשר בין הזרוע המדינית לזרוע הצבאית של החמאס, ואיאד סיאם.

כעת, משחוסל סיאם, ישנו הלם רב בארגון חמאס ולא ברור אם תתקיים הלוויה לסיאם, שכן ישנו חשש רב מהנוכחות המאסיבית של כוחות צה"ל בעזה.