ילדי עזה בשירות החמאס

כיצד מסייעים הילדים הפלסטינים ללוחמי חמאס? מדוע החליטו ארגונים קיצוניים להכניס לרשימת החיסול שלהם את מדונה? למה סניפי מקדונלדס וסטאר-בקס נוחלים מפלה במדינות ערב בגלל המבצע? וכיצד קושרים המוסלמים בין הסרט "וואלס עם באשיר" למבצע "עופרת יצוקה"? מדור 'ערבים ברשת'

השבוע פורסמה עדות לסיוע שמעניקים ילדים פלסטינים בעזה לכוחות החמאס הלוחמים בישראל - העיתון הערבי ישראל כל-אלערב ציטט ילדים בעזה שמספרים כיצד הם מתפקדים כסיירים העוקבים אחרי תנועות חיילי צה"ל בשטח וכשליחים המספקים תחמושת ומידע ללוחמי החמאס.

העיתון פנה לתושבים בעזה כדי שיתארו את המצב של הפלסטינים לאחר שבועיים של מבצע צה"ל בעזה. כדוגמא, מביא העיתון את חאלד משכונת רימאל בעזה, שאומר: "אנו הילדים, בקבוצות קטנות ובלבוש אזרחי, ממלאים משימות המסייעות ללוחמי ההתנגדות, באמצעות העברת מסרים לגבי התנועות של כוחות האויב, או באמצעות העברת תחמושת ומזון ללוחמים".

הילדים מתארים את לוחמי החמאס כאנשים שקשה מאד להבחין בהם - "אנו עצמנו לא מצליחים להבחין בתנועות של לוחמינו. אנו רואים אותם במקום אחד, הם פתאום נעלמים ואחר כך מופיעים במקום אחר. הם כמו רוחות רפאים, קשה מאד למצוא אותם או לפגוע בהם".

לאור המבצע בעזה: מדונה על כוונת הטרור

לאחר שארגוני טרור איימו לפגוע בגורמים יהודים ברחבי העולם על רקע האירועים בעזה, גם הזמרת מדונה הצטרפה לרשימת החיסול של המוסלמים הקיצונים, בשל לימודי הקבלה ותמיכתה בישראל. המגזין "פיפל" מדווח כי מדונה גייסה לצוות האבטחה שלה שני יוצאי מוסד כדי שיגנו עליה לאור התגברות האיומים מאז המבצע בעזה. באותו הנושא, פרסם "הסאן" הבריטי ציטוטים מפורום ערבי קיצוני, הקוראים לפגוע בכוכבים יהודים בעלי שם, ובהם המפיק המוזיקלי מארק רונסון והזמרת איימי ווינהאוס.

קורבנות נוספים ללחימה בין ישראל לחמאס הן חברות מערביות שיושבות במדינות ערב. במספר מדינות מוסלמיות השיקו גורמים קיצוניים מסעות תעמולה נגד חברות כמו מקדונלדס, סטאר-בקס, פיצה האט ומרלבורו, כתגובה לתמיכת ארה"ב ומדינות נוספות בפעולת צה"ל ברצועת עזה. בבלוגים ובפורומים הערבים, בממשק פייסבוק ובדואר האלקטרוני פורסמו קריאות רבות להחרים את המוצרים האמריקנים. בקבוצה מוסלמית בפייסבוק, שכוללת 7,000 חברים, נכתב: "החרימו את החברות האמריקניות שמסייעות לישראל. שחררו את פלסטין!".

באותו הקשר, המנהיג העליון של איראן, עלי חאמנאי, פרסם פסק הלכה האוסר לקנות ולמכור סחורות ישראליות. ממשלת איראן אישרה תכנית המטילה סנקציות על חברות זרות הסוחרות עם ישראל.

הגיבור החדש של הפלסטינים

כשכהונתו של אבו מאזן כנשיא הפלסטיני מגיעה לסיומה, מכתירים לעצמם הפלסטינים גיבור חדש: נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס. דגלים של ונצואלה ותמונות של צ'אבס התנופפו השבוע אל-על בשמי הגדה המערבית לאחר שהוא גירש את שגריר ישראל מונצואלה בתגובה למבצע בעזה. גורמים פלסטינים בכירים מבית לחם, ראמאללה וחברון אף מספרים כי פעילים רבים מייחלים שצ'אבס יקבל אזרחות פלסטינית ויהפוך לנשיא הפלסטיני הבא. מחמוד זאווהרה, המתגורר סמוך לבית לחם, מספר: "אם הייתי יכול להעניק לצ'אבס דרכון פלסטיני ולבחור בו לנשיא, הייתי עושה זאת".

"ואלס עם באשיר" - שיבוחים וגינויים מהעולם הערבי

כידוע, זכה השבוע הסרט הישראלי "ואלס עם באשיר", העוסק בטבח במחנות הפליטים סברא ושתילא, בפרס הסרט הזר הטוב ביותר בטקס "גלובוס הזהב". כשברקע המלחמה בעזה, גינו גולשים ובלוגרים ערבים את זכייתה של ישראל בתחרות וטענו כי מה שקורה בעזה הוא טבח לא פחות גדול מאירועי סברא ושתילא. כל זאת למרות, שהסרט מציג את האירועים באופן אובייקטיבי ואינו מנער את ישראל מסוג כלשהו של אחריות לטבח. עם זאת, היו גולשים שדווקא שיבחו את הסרט בשל המסר שהוא מעביר נגד מלחמות. "ישנם מסרים חיוביים בסרט הזה, הוא מזדהה עם קורבנות הטבח ומציג בכנות את הטרגדיה של מלחמת האזרחים בלבנון", כתב גולש בשם ג'לאל באתר אל-ערביה.

באיראן - מאיימים, במצרים - זורקים נעליים

* הזמרת הערביה מרים טוקאן, שנעשתה פופולארית מאוד בחברה הפלסטינית מאז השתתפותה בתוכנית "כוכב נולד", ביטלה את כל הופעותיה האחרונות לאור המבצע של צה"ל בעזה וכהזדהות עם התושבים הפלסטינים. טוקאן אמרה כי היא אינה יכולה לשיר ולשמוח בצל האירועים ברצועת עזה.

* באיראן, בטוחים מי אחראי למצב בעזה. "תנועת הסטודנטים מבקשי הצדק" הודיעה כי פרס כספי בסך מיליון דולר יוענק למי שיתנקש בנשיא מצרים, חוסני מובארק.

* כזכור, לפני מספר שבועות נרשם בעיראק אירוע יוצא דופן בו זרק עיתונאי עיראקי את נעליו על נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, שביקר במדינה. המלחמה בעזה הובילה בשבוע האחרון למקרה דומה, הפעם בפרלמנט המצרי. חבר פרלמנט המשתייך לתנועת האחים המוסלמים, המזוהה עם חמאס, ניסה להשליך את נעליו על נואם שייצג את מפלגת השלטון של הנשיא מובארק. למרבה המזל, הפעם השתלטו יתר הצירים על הזורק, שכעס על העמדה השלילית של השלטון כלפי חמאס.