גורמים אמריקנים: "חמאס משתמש בטקטיקת הטילים של חיזבאללה"

בכירים אמריקנים ללוחמה בטרור מספרים כי חמאס למד מספר טכניקות לוחמה מארגון החיזבאללה. לדבריהם, חמאס הגדיל פי כמה וכמה את טווח ירי הרקטות שלו תוך מספר חודשים

מאז שהשתלט על רצועת עזה בשנת 2007, אימץ ארגון חמאס את טקטיקת הטילים של ארגון חיזבאללה הלבנוני והפסיק להישען על פיגועי ההתאבדות בעת לחימתו נגד ישראל, כך אמרו בכירים אמריקנים ללוחמה בטרור.

לדברי הבכירים, חלק מהשינוי הזה מיוחס לארסנל הטילים ארוכי הטווח של חמאס. עדות לכך היא העובדה שמספר ערים ישראליות שהיו מחוץ לטווח הרקטות של חמאס, ספגו בימים האחרונים מטח טילים מצד הארגון.

בכיר לשעבר במודיעין האמריקני אמר כי ארגון חמאס משתמש כעת בטילי קטיושה וגראד עם טווח של 30-35 קילומטרים, דבר אשר מגדיל משמעותית את טווח ירי החמאס. לדבריו, עד לפני זמן לא רב הסתמך חמאס בעיקר רקטות קסאם לטווח קצר של שלושה קילומטרים בלבד.

לדברי הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, טילי חמאס אינם כוללים מנגנוני הכוונה, ולכן אינם יכולים להתבייט על מטרות ספציפיות, אך הדבר מאפשר העמסת כמות גדולה יותר של חומר נפץ שמסבה נזק רב יותר. "חמאס לחלוטין למד מחיזבאללה", אמר בכיר אמריקני העוסק בלוחמה בטרור.

דובר המועצה האמריקנית לביטחון לאומי, גורדון ג'ונדרו, אמר אמש (רביעי) כי אין ספק שאיראן וסוריה מציידות את חמאס באמצעי לחימה. איראן עצמה נחשדת כבר זמן רב במתן סיוע כספי לפלגים הצבאיים ברצועת עזה.

אמש: נאומים של הנייה ונסראללה

ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה אמר אמש כי "הניסיון לבודד את עזה לא יצלח וכי התוקפנות הישראלית צריכה להיפסק מיד ללא תנאי, וכל המעברים צריכים להיפתח לחלוטין".

בנאום ששודר בטלוויזיה של חמאס הוסיף הניה: "ניצחוננו קרוב. אנו אומרים לכובשים - חזקים ממכם כבר נוצחו. המצב בעזה אחרי המלחמה יהיה שונה מזה שלפניה, אנו ננצח".

"זו התחלה של רצח עם וחיסול מאבקו, האם הילד המסכן ינצח את המטוס המשוגע העמוס חומרי נפץ?", תהה הנייה, שהודה לכל העמים, ואמר "סיכסוכנו הוא רק עם ישראל, לא עם אחינו הערבים והמוסלמים, יש אחדות בין הגדה והרצועה".

בנאום מצולם שנשא מוקדם יותר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ברובע הדאחייה בביירות, הוא אמר כי ישראל לא הפיקה לקחים ממלחמת לבנון השנייה. "הישראלים דיברו הרבה על כך שיפיקו לקחים ממלחמת לבנון, אולם עד עתה אולמרט, לבני וברק לא הודיעו מה מטרתם במלחמת עזה. בעוד שבמלחמת לבנון היתה להם מטרה מוצהרת, כעת הם אפילו לא אמרו שהמטרה היא הפסקת ירי הרקטות אלא רק 'שינוי המצב בשטח'. אפילו הישראלים עצמם אומרים שנגמרו המטרות לירי חיל האוויר", דברי נסראללה.

לדברי מזכ"ל חיזבאללה, "מנהיגי ישראל מפחדים להכריז על מטרה מוגדרת, כי יש להם ספק אם יוכלו להשיגה. המלחמה שהם תכננו נגד לבנון מבוצעת כעת נגד עזה". נסראללה הוסיף כי "גם במלחמת לבנון אולמרט הודיע אחרי כמה ימים על נצחון".