סודות ושקרים: הסיפור מאחורי הדלפות אל-ג'זירה

מסמכי אל-ג'זירה הסגירו סודות מהשיחות החשאיות בין ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לבין אבו מאזן והצמרת הפלסטינית. מה היה שם בדיוק? דוד דרעי יצא לסיור מודרך באזור ירושלים לאורך התוואי השנוי במחלוקת

(7:57 דקות)

אם יש מישהו שמכיר את את כל הסודות מחדרי המשא ומתן עם הפלסטינים, שהיה שם תמיד - באוסלו, בקמפ דיוויד, טאבה, וויי פלנטיישן - הרי הוא אלוף משנה במילואים, שאול אריאלי. הוא עמד בראש צוותי השיחות של יצחק רבין ואהוד ברק והשפיע גם על שיחות אנאפוליס של אהוד אולמרט וציפי לבני.

 

"שום דבר לא חדש בחשיפות של ערוץ הטלוויזיה אל-ג'זירה מהשבוע האחרון, זו העמדה של הפלסטינים מקמפ דיוויד ועד היום", הוא מגלה בעת סיור במזרח ירושלים. המסמכים חשפו כי הפלסטינים עשו ויתורים משמעותיים, כולל על שטחים, למען עתיד המשא ומתן.

 

לדברי אריאלי, בדרך כלל כשיש הרבה אנשים סביב שולחן המשא ומתן, לאיש אין את האומץ לזרוק משהו לתוך החלל. "הדברים האמיתיים בדרך כלל קורים מחוץ לחדר, בשיחות במסדרון, בפגישות בדרך, ומשם זה עובר לשולחן המשא ומתן", אומר אריאלי.

 

התושבים במזרח ירושלים זועמים על הוויתורים שנחשפו באל-ג'זירה. "הם אכבר גנבים, הם מאפיונרים ולא מנהיגים", אומר אחד מהם. "מאז ערפאת הם עושים מה שהם רוצים", מציין אחר.

 

הביקורת העיקרית כלפי אבו מאזן היא העובדה שהפלסטינים הלכו לקראת ישראל מעבר להחלטות הבינלאומיות. בין השאר, על פי התוכנית שהוצעה, הרובע היהודי יישאר בשליטת ישראל בהסדר עתידי. הדבר הזה, אגב, שורטט על מפית.