הסטודנטים עתרו לבג"ץ נגד חוק האברכים: "ההסדר פסול ומפלה"

התאחדות הסטודנטים הארצית עתרה יחד עם ארגונים נוספים לבג"ץ בדרישה להוציא צו ביניים שימנע ממשרד החינוך לשלם קצבת הבטחת הכנסה לאברכים. בעתירה נכתב כי ההסדר שאישרה הממשלה בדצמבר עוקף את האיסור של בג"ץ בנושא הענקת הקצבאות

המאבק נגד חוק האברכים עובר לזירה המשפטית. התאחדות הסטודנטים הארצית, עמותת חדו"ש, המרכז לפלורליזם יהודי וארגונים נוספים הגישו היום (ראשון) עתירה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה להעניק לתלמידי כולל קצבאות. העותרים מבקשים מבית המשפט להוציא צו על תנאי וצו ביניים שימנעו ממשרד החינוך להמשיך ולשלם קצבה זו לאברכים שאינם עובדים.

באמצע חודש דצמבר אישרה הממשלה להעניק לאברכים קצבה למשך חמש שנים כשבשנה החמישית תינתן קצבה של 75% מהסכום הראשוני. בתקופה זו ילמד האברך חצי מזמנו ויוכל לעבוד בחצי משרה. בנוסף, על פי אישור הממשלה, קבוצה מצומצמת תיקרא "לומדים מתמידים" והם יקבלו קצבה מופחתת. אותם אנשים מתכוונים להקדיש את חייהם ללימוד תורה ועל פי הערכות, מדובר בכ-2,000 בני אדם בלבד.

 

חצי שנה קודם לכן, בחודש יוני, קבע בית המשפט כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית. עוד נקבע כי מראשית שנת 2011 היא לא תיכלל בתקציב המדינה. הקצבה מוענקת מראשית שנות ה-80 לתלמידי ישיבות, אבות לשלושה ילדים או יותר שהם ונשותיהם אינם עובדים.

 

בעתירה שהוגשה נכתב כי החלטת הממשלה בנושא אינה עומדת בדרישות החוק הישראלי כי היא "ניסיון נואש ופסול לעקוף את קביעות בית המשפט העליון תוך רמיסתו ברגל גסה של עיקרון השוויון ומתוך הנחה (שלא לומר ידיעה) כי בהיעדר צו ביניים, עצם תהליך הדיון בעתירה יאפשר למשיבים החפצים בקביעת עובדות בשטח להמשיך בתשלום הבלתי חוקי למשך פרק זמן ניכר נוסף עד להכרעה בעתירה זו".

חלק מהמאבק: פיזור גללי פרות ושחרור תרנגולות חיות

העותרים הדגישו כי למקבלי הקצבה אין זכות לקבל את הסכום, נוכח פסיקת בג"ץ האוסרת על תשלום הבטחת הכנסה לאברכים החל משנת 2011, ולאור העובדה שההסדר הקיים זהה כמעט לחלוטין להסדר שנפסל על ידי בג"ץ. יושב ראש התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר בתגובה להגשת העתירה: "הממשלה נכשלה כישלון חרוץ במבחן האתי והחוקי ולכן אנו עותרים לבג"ץ, שייאלץ לומר למדינה פעם אחת נוספת את דעתו על הקומבינה שנעשתה על חשבונו של הציבור". לדבריו, הסדר האברכים פסול ומפלה, ולכן ימשיכו הסטודנטים להיאבק בו "הן במישור הציבורי והן במישור המשפטי".

 

עוד קודם לאישור ההסדר בממשלה, הסלימו הסטודנטים את מאבקם. הם הפגינו ברחבי הארץ כשבאחת ההפגנות שנערכה מול מעונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקיסריה, הם פיזרו גללים של פרות. בתחילת נובמבר הם יצרו עומסי תנועה כבדים בכביש מספר 4. בהפגנה שקיימו מול מעונו של נתניהו בירושלים, פיזרו עשרות תרנגולות חיות, דבר שהביא למעצרם של שמונה מפגינים.