BETA

28.11.2010

13:31

עודכן:

סיפור הצלחה: 8 השנים של מאיר דגן בראש המוסד

כשמאיר דגן מונה לתפקיד ראש המוסד ב-2002, היו שהרימו גבה ואמרו כי קיבל את התפקיד בגלל היותו חבר של ראש הממשלה דאז אריאל שרון. היום, אחרי שכהונתו הוארכה 3 פעמים ורגע לפני שהוא מפנה את מקומו, ספק אם יש מישהו שלא מסיר את הכובע. הפרשן הצבאי של חדשות 10, אלון בן דוד, מסכם את מה שהוא מכנה "קדנציה מפוארת"

אחרי למעלה משמונה שנים, שבהן כהונתו הוארכה שלוש פעמים, ראש המוסד מאיר דגן יסיים בקרוב את תפקידו ויפנה את מקומו לתמיר פרדו, כפי שהודיע היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו. במהלך שמונה שנותיו בתפקיד הרגיש, הביא "איש הצללים" את הארגון שבראשו הוא עמד ללא מעט הישגים, שהפכו לכותרות החדשותיות המרכזיות בארץ ובעולם כולו. על פי פרסומים זרים, המוסד בראשות דגן אחראי בין היתר לעיכוב בתכנית הגרעין האיראנית, להפצצת הכור הגרעיני בסוריה ולחיסולם של עימאד מורנייה ומחמוד אל-מבחוח - אירוע שהפך במהרה מהישג מזהיר למחדל מביך.

דגן נולד בעיר נובוסיבירסק שברוסיה ב-20 בינואר 1945 וכשהיה בן 5 עלתה משפחתו לישראל. הוא החל את שירותו הצבאי ב-1963 בסיירת מטכ"ל, ובשנות ה-70 הקים ופיקד על יחידת רימון, שלוחמיה פעלו נגד הטרור ברצועת עזה. לאחר מכן שימש דגן מפקד אזור דרום לבנון, מפקד חטיבת השריון 188, מפקד יחידת הקישור ללבנון ומפקד עוצבת געש. הוא פרש מצה"ל ב-1995, אך כעבור שנה צורף על ידי ראש הממשלה דאז שמעון פרס למטה ללוחמה בטרור. בסוף שנות ה-90 הוא הצטרף למטכ"ל בתפקיד ראש חטיבת המבצעים ויועץ לרמטכ"ל.

 

בשנת 2000 התפקד דגן לליכוד, ובשנה שלאחר מכן עמד בראש מטה יום הבחירות של אריאל שרון בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה. ב-2002 מינה שרון את דגן לתפקיד ראש המוסד במקום אפרים הלוי, ושני ראשי ממשלות אחרים - אהוד אולמרט ובנימין נתניהו - האריכו את כהונתו לא פחות משלוש פעמים. אז מה אפשר להגיד על תפקודו של האיש, שעמד בראש אחד הארגונים החשובים בישראל במשך כמעט עשור?

 

"מאיר דגן הוא הצלחה, חד-משמעית הצלחה. אמנם היו לו גם תקלות, אבל מדובר בקדנציה מפוארת", קובע בנחרצות הפרשן הצבאי של חדשות 10 אלון בן דוד. "מדגן לא היו הרבה ציפיות כי הוא לא בא מתחום המודיעין. הרבה אנשים אפילו הרימו גבה ושאלו: 'מה הקשר שלו למוסד? מה יש בו חוץ מזה שהוא חבר של שרון?', אבל הוא לקח ארגון קפוא ומורדם, החזיר אותו לחיים והפך אותו לא רק לרלוונטי, אלא למוביל. המוסד של דגן חידש את ההרתעה שלו באזור והחזיר לעצמו את הכבוד של ארגוני הביון האחרים בעולם".

התקלה: פרשת אל-מבחוח, ההצלחה: המאבק החשאי בגרעין האיראני

כשבן דוד מתבקש לפרט על התקלות של דגן שהוא הזכיר, התשובה שלו די צפויה - חיסולו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי, המיוחס למוסד, שהפך לכישלון ולתקרית דיפלומטית של ממש. "מדובר ברשלנות וזלזול ואפשר היה להימנע מזה", טוען בן דוד. "זה לא רק המבצע, אלא גם ספיחיו, כמו מעצרו של 'אורי ברודצקי' בפולין".

 

לגבי ההצלחה הגדולה ביותר של דגן, בן דוד מספק תשובה מעט מפתיעה - לא חיסולו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה ולא הפצצת הכור הסורי, המיוחסים למוסד, אלא דווקא המאבק מול הגרעין האיראני. "הייתי יכול לדבר על סוריה, אבל קשה לעשות זאת כי קהיליית המודיעין פספסה את הכור הזה במשך שש שנים. לכן ההצלחה הגדולה של דגן היא מה שהעולם מייחס לישראל בכל הקשור לסיכול המתמשך והחשאי של תכנית הגרעין האיראנית", מסביר הפרשן הצבאי.

לדברי בן דוד, עצם העובדה שאיראן עדיין מקרטעת ואינה מצליחה להשתלט על תהליך העשרת האורניום למרות מאמציה הכבירים - מהווה הצלחה גדולה למוסד של דגן. "הוא מלכתחילה הגדיר את איראן כמשימה העיקרית שלו", מזכיר בן דוד ומציין את הווירוס שפגע במתקני הגרעין האיראניים - שגם הוא יוחס למוסד. הוא מוסיף כי דגן הגדיר כאיום מרכזי גם את כוונת ארגוני הג'יהאד העולמי לפגוע בישראל, אך הוא לא התממש.

 

בן דוד משוכנע כי הגרעין האיראני ימשיך להיות האתגר מספר 1 גם עבור יורשו של דגן. אתגר משמעותי נוסף הוא הזירה הלבנונית, כשהיורש יצטרך לסייע לצה"ל בבניית תשתית להתמודדות אפשרית מול חיזבאללה. ואם כבר בחיזבאללה עסקינן, בן דוד מציין כי הארגון משתף פעולה עם גופי ג'יהאד המזוהים עם אל-קאעדה, כדי לפגוע במטרות ישראליות ויהודיות בעולם. לאחרונה, אגב, סוכלו כמה ניסיונות כאלה באירופה, באסיה ובמערב אפריקה.

המוסד שאחרי דגן: ארגון לעילא עם הרבה תסכול בצמרת

אז איזה מוסד משאיר אחריו מאיר דגן? "בחינה מבצעית, מדובר במוסד לעילא", מבהיר בן דוד. "מדובר בארגון אקטיבי ומאוד מיומן במבצעים, שעבר מהפכה גם בתחום הטכנולוגי וגם בתחום הארגוני, ויודע לפעול בכל מקום שצריך תוך שיתוף פעולה בין חלקיו השונים - דבר שלא קרה קודם לכן". עם זאת, בן דוד מבקש לציין כי לא הכל מושלם. לדבריו, המוסד עדיין חבול מפרשת אל-מבחוח, אך הבעיה המרכזית שלו היא דווקא התסכול של צמרת הארגון שמרגישה שיש מעליה "תקרת זכוכית" לאור העובדה כי דגן לא גידל יורש. "זה מאוד מתסכל את אנשי המוסד", מבהיר בן דוד. "פרדו מונה לתפקיד למרות דגן, לא בזכות דגן".

 

למרות הקדנציה המוצלחת שבן דוד מכנה "סיפור הצלחה", הוא סבור כי שמונה שנים הן זמן ארוך מדי לכהונה בתפקיד ראש המוסד, ומציע להגביל אותה לחמש שנים. "זה פשוט לא בריא", מסביר הפרשן הצבאי, אך ממהר לסייג: "לדגן לא היה מחליף טבעי, מה גם שהוא תפקד היטב ולא רצו להחליף אותו. בינינו, אם ראש הממשלה היה מוסיף לו עוד שנה - אף אחד לא היה מניד עפעף".