נאומו של ליברמן עורר סערה: אולמרט ופרס התנצלו

בהודעה רשמית שפרסם הנשיא נאמר כי "אמירה אחת לא תקלקל את מערכת היחסים בין ישראל למצרים" • בשיחת טלפון בין הנשיא האמריקני לאולמרט אמר ראש הממשלה הישראלי כי "מדובר באמירות בוטות ומיותרות שמוטב שלא היו נשמעות" • ליברמן אמר בנאומו על מובארק כי "כל מנהיג המכבד את עצמו היה מתנה מפגשים כאלו - ירצה לדבר איתנו? שיבוא לכאן. לא רוצה לדבר איתנו? שילך לכל הרוחות"

נאומו של חבר הכנסת אבידור ליברמן היום (רביעי) בישיבה המיוחדת לזכרו של השר רחבעם זאבי עורר סערה בינלאומית. ליברמן אמר בנאומו כי אם מובארק "לא רוצה לדבר איתנו? שילך לכל הרוחות".

ראש הממשלה אהוד אולמרט התנצל על דבריו של הח"כ בשיחה שניהל עם נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש. אולמרט אמר לבוש כי מדובר ב"אמירות בוטות ומיותרות שמוטב שלא היו נשמעות". גם שר הביטחון אהוד ברק התייחס לנושא ואמר בפגישה עם שגריר האיחוד האירופי, כי "השלום בין ישראל למצרים הוא נכס אסטרטגי. כל התבטאות מסוג זה היא בלתי ראויה".

נשיא המדינה שמעון פרס פרסם הודעה רשמית בה נאמר כי הנשיא "מביע צער על שהתבטאות שאינה הולמת כלפי הנשיא מובארק וארצו נשתרבבה במסגרת אזכרה ממלכתית". פרס הוסיף כי "מדינת ישראל רוחשת כבוד עמוק לנשיא מובארק ולארצו על תפקידם המוביל והחשוב בקידום השלום באזור ועל מאמציהם האמיצים והבלתי פוסקים בנושא זה". לאחר פרסום ההודעה הנשיא אף התקשר לעמיתו המצרי.

ליברמן אמר בנאומו כי "מדינת ישראל היא יהודית בהגדרה. מי שלא מוכן לקבל זאת, אין לו מקום בבית הזה ולא בבית אחר ממטולה לאילת". בהמשך דבריו אמר הח"כ כי "גנדי מעולם לא היה מסכים להתבטלות העצמית שלנו בפני המצרים. פעם אחר פעם נסענו לפגוש את מובארק במצרים - הוא מעולם לא הסכים להגיע לכאן לביקור רשמי בתור נשיא. כל מנהיג המכבד את עצמו היה מתנה מפגשים כאלו - ירצה לדבר איתנו? שיבוא לכאן; לא רוצה לדבר איתנו? שילך לכל הרוחות".

בהודעת ההתנצלות שפרסם פרס בעקבות הנאום נכתב עוד כי "יחסי ישראל-מצרים... מבוססים על כבוד הדדי, וקריאה בודדת אחת לא תקלקל מערכת יחסים עמוקה זו".