שתי ערים, שתי נשים - מירוץ אחד

בבחירות המתקרבות לרשויות יש 33 מועמדות. פז שוורץ מביאה את סיפורן של שתיים מהן: המתמודדת החרדית בנתיבות והמועמדת הערבייה מתל אביב

בעידן שבו לא מעט נשים אוחזות בעמדות מפתח ברחבי העולם, קשה להאמין שנשארו מספר מעוזים גברים כמעט לחלוטין בדמוקרטיה הישראלית. אביבה חג'בי היא האישה החרדית הראשונה שהחליטה להתמודד ברשימה עצמאית בנתיבות. הרבנים רתחו מזעם.

"הם יצאו בכל מיני ססמאות. שזה מעשה שררה וזה פורצת גדר" מספרת חג'בי. פשקווילים נגדה חולקו בעיר, רבנים החרימו אותה. אבל גם בעיר עם רוב חרדי כמו נתיבות היא נחושה לחולל מהפכה: "אנחנו נעשה להם את זה בעזרת השם".

מי שחולקת עם חג'בי את הדרך הזו, היא אסמה אגברייה שמתמודדת על ראשות עיריית תל אביב. "אמא שלי תמיד אמרה שפוליטיקה זה עניין של גברים לא של נשים" מספרת אגברייה בת ה-36. "אני חושבת שאני מציבה בפני הציבור מראה. הינה אישה, האם אתה מוכן להצביע לאישה ערבייה"?

אסמה ואביבה הן רק שתיים מ-33 נשים שרצות השנה בבחירות המונציפליות - עלייה של כמעט 40% מהבחירות הקודמות. למרות שמדובר בנתון מעודד צריך לזכור, שנכון להיום רק שתי נשים משמשות כראשי ערים בארץ. ישראל עדיין מדורגת במקום ה-82 בעולם בייצוג נשים, הרבה אחרי מדינות כמו פקיסטן ורואנדה.