גיורא איילנד מעיד בפני ועדת טירקל - בדלתיים סגורות

האלוף במיל', שעמד בראש ועדת הבדיקה של צה"ל לאירועי המשט הטורקי, קבע בדוח שהגיש לרמטכ"ל כי נמצאו ליקויים בתחום איסוף המודיעין ובתחום תכנון המבצע. הוא נמנע מלפרסם מסקנות אישיות נגד קציני צה"ל הבכירים

אחרי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי - גם האלוף במילואים גיורא איילנד, שעמד בראש ועדת הבדיקה של צה"ל לאירועי המשט לעזה, העיד הבוקר (שלישי) בדלתיים סגורות בפני ועדת טירקל.

בדוח שהגיש לרמטכ"ל בחודש שעבר, קבע איילנד כי נמצאו ליקויים בתחום איסוף המודיעין ובתחום תכנון המבצע. איילנד נמנע מלפרסם מסקנות אישיות נגד מי מקציני צה"ל הבכירים, והדגיש בדוח כי על פי המנדט שניתן לו - לא חקר את הדרג המדיני ולא את המוסד.

 

הדוח גילה כי הרמטכ"ל התריע בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, כי האופציה הצבאית להשתלטות היא האופציה הפחות רצויה. איילנד מצא כי היו שגיאות בדרגים הגבוהים, אולם לא הגיע למסקנה כי היתה רשלנות בכל הנוגע לפרשה.

 

השגיאות שנמצאו היו אי הכנת תוכנית חלופית למקרה של התנגדות אלימה על המרמרה. לגבי תחום המודיעין, קבע איילנד כי היו שגיאות בתחום האיסוף וההערכה ולא מוצו היכולות המודיעיניות, כמו הכנסת סוכן לספינה.

הדוח קבע כי בסבירות גבוהה הראשונים שפתחו בירי על המרמרה היו הפעילים הטורקים, ולא חיילי צה"ל. הדוח גילה שהיתה ספינה עם זרנוק מים, שלא הופעלה כיוון שהיתה רחוקה מהמשט. חברי הוועדה קובעים כי שימוש בזרנוק היה יכול לסייע בהרחקת הטורקים. 

 

לאחר מתן עדותם של בכירי הצמרת השלטונית והצבאית במדינה, במהלך השבוע יעיד בפני ועדת טירקל גם הפרקליט הצבאי הראשי האלוף אביחי מנדלבליט.