נתניהו בוועדת טירקל: הוריתי לעשות מאמץ עליון להימנע מפגיעות בגוף ובנפש

ראש הממשלה מעיד בפני הוועדה לבחינת אירועי המשט לעזה. בפתח עדותו, שרובה פתוחה לתקשורת, הוא מנה את ניסיונותיו המדיניים למנוע עימות על סיפון הספינה, וציין כי לפני צאתו לוושינגטון חילק את המשימות הנדרשות בין הצמרת המדינית והביטחונית

(02:47 דקות)

ועדת טירקל, לבחינת אירועי המשט לעזה, התחילה הבוקר (שני) את דיוניה בירושלים, בעדותו הראשונה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בעדותו הבהיר נתניהו כי לקראת הגעתה של המרמרה הורה "לעשות מאמץ עליון להימנע מפגיעות בגוף ובנפש", וחילק את המשימות השונות בין הצמרת המדינית והביטחונית לקראת יציאתו לפגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה.  

 

את עדותו פתח ראש הממשלה בהצהרה קצרה, והביע אמון בפעולת הוועדה: "אני משוכנע שבסוף חקירתכם יתברר שמדינת ישראל וצה"ל פעלו בהתאם לחוק הבינלאומי ושלוחמי צה"ל על סיפון המרמרה גילו אומץ לב בלתי רגיל במילוי משימתם ובהגנה על עצמם מפני סכנת חיים ממשית". הוא ציין כי עצם הופעתו בפני הוועדה היא ההוכחה הטובה ביותר לסטנדרטים הגבוהים שלפיהם פועלת הדמוקרטיה הישראלית, בניגוד למשטרים אחרים במזרח התיכון. בהמשך פנה נתניהו לתקוף את חמאס, שהפך לטענתו את רצועת עזה למובלעת טרור בחסות איראן, והאשים את הארגון בביצוע פשעי מלחמה. "אני מבקש מהוועדה לדרוש בסיכומיה את שיחרור של גלעד שליט, וכצעד ראשון ביקור נציג הצלב האדום אצלו", הוסיף.

 

ראש הממשלה הבהיר כי הוא נמנע מלייצר משבר הומניטרי בעזה, ושישראל הקפידה לספק לתושבי הרצועה חשמל, מים ודלק, ואפשרה הכנסת מזון ותרופות. "מנענו משבר הומניטרי, אבל לא הצלחנו למנוע את הפצת הדימוי של משבר הומניטרי - דימוי שהיה מנוגד לאמת", סיכם. זאת אחת הסיבות שבעטיה החליט לטענתו להקל על מגבלות התנועה. הוא הבהיר כי גורמים עוינים לישראל השתמשו בתואנת המשבר ההומניטרי כדי לנסות לפרוץ את הסגר הימי.

המגעים עם טורקיה - עד ערב הגעת המשט

לדברי נתניהו, הממשלה נקטה במאמצים מדיניים כדי לנסות למנוע את הגעת המשט לחופי עזה - או לפחות לשכנע את מפעיליו להגיע לאשדוד או לאל-עריש, ומשם לנתב את הסחורה דרך המעברים היבשתיים, בכפוף לבדיקה ביטחונית. הוא הוסיף כי בין המדינות עימן ניסה משרד החוץ לשתף פעולה בנידון נמנות מצרים, יוון, קפריסין, אירלנד, בריטניה, וכן האו"ם, ומעל הכול - טורקיה עצמה. נתניהו הדגיש כי המגעים עם טורקיה נמשכו עד ערב הגעת המשט אל מול חופי עזה, אולם עלו בתוהו.

 

בעדותו הוסיף נתניהו כי כמה ימים לפני הגעת המשט הוא כינס את פורום השביעייה ביחד עם הרמטכ"ל, אנשי משרד החוץ ואנשי מטה ההסברה, והנחה אותם כיצד לחלק את המשימות המדיניות וההסברתיות ביניהם, משום שעמד לצאת לפגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה. ראש הממשלה הבהיר כי ביקש לצמצם ככל האפשר את החיכוך ו"לעשות מאמץ עליון להימנע מפגיעות בגוף ובנפש". הוא ציין כי הורה לשבץ כתבים זרים עם כוחות צה"ל כדי שיתעדו ויצלמו את מהלך האירוע במטרה למנוע דיווח כוזב.

נתניהו יעיד 5 שעות, רוב העדות פתוחה לתקשורת

עדותו של נתניהו הבוקר צפויה להימשך כחמש שעות, ורובה תהיה פתוחה לתקשורת למעט חומרים מסווגים. הוועדה אסרה להעביר את ההצהרה בשידור חי בתקשורת על מנת למנוע פרסום של מידע חשאי. לקראת עדותו בוועדה, החוקרת את חוקיות המצור על עזה ופעולת השייטת על האונייה "מרמרה", הסתייע בימים האחרונים ראש הממשלה בעורך דין.

 

מנדט הוועדה עוסק בהיבטים המשפטיים של הפעולה על הספינה והסגר על עזה. במידה שישאלו שאלות שחורגות מהסמכויות הרשמיות שלה, כמו על תהליך קבלת ההחלטות לפני הפעולה, יהיה זה לצרכים תקשורתיים בלבד. בהמשך השבוע יעידו לפני הוועדה גם שר הביטחון, אהוד ברק, והרמטכ''ל, רב אלוף גבי אשכנזי. הבכירים יעידו בפני השופט יעקב טירקל, העומד בראש ועדת הבדיקה.

 

בחודש שעבר דרש טירקל משורה של בכירים במדינה בינהם גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, והעומד בראש צוות הבדיקה של האירוע בצה"ל, האלוף במיל' גיורא איילנד, להגיש את התמלולים מהדיונים שנוגעים לסגר על רצועת עזה, למשט הטורקי ואף התחקירים שנעשו בצה"ל בנושא. מדובר באיתות של הוועדה כי היא מתכננת לנהל חקירה רצינית שלא תרתע מלהגיע לדרג הגבוה ביותר.