מוסקבה רומזת: לא נמכור לאיראן מערכות נ"מ

האם ביקורו של ראש הממשלה אהוד אולמרט במוסקבה הצליח? דובר משרד החוץ הרוסי אמר היום לכתבים כי מוסקבה הצהירה יותר מפעם אחת שהיא אינה מתכוונת למכור מערכות נשק מתקדמות מסוג ה-S-300 למדינות באזורים "מורכבים". אנדרי נסטרנקו אמר עוד כי עסקאות כאלו אינן "משרתות את האינטרס הרוסי" והדגיש: השיקולים לפיהם אנחנו מוכרים נשק מבוססים על שימור איזון הכוחות באזור נתון

(21 שניות)

משרד החוץ הרוסי רמז היום (חמישי) כי מוסקבה לא תמכור את מערכת ההגנה האווירית החדשנית שלה, ה-S-300 לאיראן.

איראן צפויה להשתמש במערכת ההגנה מסוג S-300 כדי להגן על מטרות צבאיות כמו הכור הגרעיני בבושהאר, דבר שיהפוך מתקפה אווירית על האזור למשימה קשה הרבה יותר.

ישראל ארצות הברית ומדינות אחרות לחצו על רוסיה לבטל את העסקה ולא למכור מערכות נשק מתקדמות כל כך לאיראן סוריה ומדינות אחרות שמאיימות על ישראל. ראש הממשלה, אהוד אולמרט אמר כי הוא דן עם נשיא רוסיה דימטרי מדבדב על עסקות הנשק שארצו מבצעת עם המדינות באזור.

אנדרי נסטרנקו, דובר שר החוץ הרוסי, נשאל על ידי כתבים האם מוסקבה הבטיחה לישראל שלא תמכור מערכות כמו ה-S300 לאיראן. "הצהרנו יותר מפעם אחת, בדרגים פוליטיים גבוהים מאוד שאנו לא מתכוונים לספק תחמושת כזו למדינות הממוקמות באזורים שהם, אם לומר זאת בעדינות, מורכבים" הוא אמר. "זה לא משרת את האינטרס הרוסי ולא את האינטרס של שמירת היציבות באזור כזה או אחר של העולם".

נסטרנקו הוסיף ואמר כי השיקולים לפיהם רוסיה מחליטה על מכירת מערכות נשק מבוססים על "שימור איזון הכוחות באזור נתון, ולקיחה בחשבון של הצורך לשמור רגיעה ואיזון באותו אזור".

ביקורו של אולמרט ומאמציו לשכנע את הרוסים שלא למכור לדמשק ולטהרן טילי קרקע אוויר כאלה עוררו זעם רב בסוריה. במאמר המערכת של העיתון הממשלתי "תישרין" נכתב כי ניסיונו של אולמרט למנוע את מכירת הטילים מוגדר "חוצפה שאין כדוגמתה". על-פי המאמר, הדבר מהווה "התערבות בוטה ומחוצפת בענייניהן של מדינות אחרות".