איראן: אנו מפתחים צוללת שמסוגלת לשגר טילים

אחרי שעסקה בעיקר בדיווחים על שיגור לוויינים ובניית כורים, הודיעה טהרן על זירת התחמשות חדשה - הים. המטרה המוצהרת: לתגבר את אבטחת ערוצי הנפט החיוניים במיצרי הורמוז

(21 שניות)

איראן החלה לייצר בעצמה צוללת, שמסוגלת לשגר טילים מסוגים שונים כולל טורפדו – כך דיווחה היום (שני) הטלוויזיה הממלכתית בטהרן. על פי הדיווח, מדובר בצוללת בגודל בינוני שמכונה "קאים".

שר ההגנה האיראני, מוסטפה מוחמד נג'אר, הסביר כי הצוללות מיוצרות כדי להבטיח את יכולתה של טהרן לאבטח את ערוצי הנפט החיוניים במיצרי הוֹרמוּז. לדבריו, איראן השקיעה מאמצים רבים כדי להיות מסוגלת לצייד בעצמה את כוחותיה הצבאיים בנשק מודרני. עוד עולה מהדיווח כי שתי צוללות נוספות, שייצורן החל בשנת 2005, כבר הועברו לחיל הים האיראני.

איראן נוהגת להצהיר בתדירות גבוהה על ייצור של נשק מתקדם אבל עד כה הדיווחים האלה עסקו בעיקר בתחום החלל והגרעין, ולא בצוללות. כך למשל, אתמול הודיעה סוכנות הגרעין האיראנית כי בנוסף לכור שנבנה בבושהר יוקם כור נוסף בדרום מערב המדינה.

בשבועות האחרונים התמקדה איראן בעיקר בדיווחים על שיגור לווין לחלל. עם זאת, גם מומחים בישראל וגם בפנטגון העריכו כי הניסויים כשלו, למרות שהם מסמלים עליית מדרגה ויש להם השלכות אסטרטגיות.