מת ראש אמ"ן לשעבר בנימין גיבלי

גיבלי הלך לעולמו בגיל 89 בביתו שבתל אביב. גיבלי היה אחת הדמויות המרכזיות ב"פרשת לבון" בשנות החמישים, שנודעה גם כ"עסק הביש", אז נחשפה במצרים רשת של יהודים שריגלו לטובת ישראל וביצעו פיגועי חבלה. בעקבות חלקו בפרשה הושעה גיבלי מתפקידו ולאחר מכן הודח מצה"ל

(21 שניות)

ראש אמ"ן לשעבר, בנימין גיבלי, הלך לעולמו הערב (שלישי) בתל אביב בגיל 89. גיבלי היה אחת הדמויות המרכזיות בפרשת לבון בשנות ה-50, שנודעה גם בשם: "עסק הביש".

במסגרת הפרשה, נחשפה במצרים רשת של יהודים שריגלו לטובת ישראל וביצעו שרשרת של פיגועים במדינה. בעקבות האירוע, הושעה גיבלי מתפקידו ולאחר מכן הודח מצה"ל.

עניין "העסק הביש" ומידת אחריותו של גיבלי היו שנויים במחלוקת שנים רבות. יחד עם זאת, אין חולק בכך שגיבלי הוא ששלח את חברי החוליה למשימתם: חבלה במתקנים של ארצות הברית ובריטניה במצרים, לשם ערעור יחסיה של מצרים עם מדינות אלה, משימה תמוהה שחוקיותה מפוקפקת.

סלע המחלוקת העיקרי הוא האם הפקודה לחברי החוליה ניתנה ביוזמתו הבלעדית של גיבלי, או שהוא פעל בהנחייתו של שר הביטחון, פנחס לבון. התשובה לשאלה זו היא חסרת משמעות מבחינת מידת אחריותו של גיבלי לעסק הביש.

מידת אשמתו ומעורבותו של גיבלי קיבלה גוונים חמורים נוספים עם היחשפה, במהלך השנים, של עובדת פעולותיו לכיסוי וטיוח מעורבותו, שכללה מעשי זיוף ונסיונות הפחדה והטיה של הסוכן הכפול, אברי אלעד (זיידנברג) שנודע בכינוי -"האדם השלישי". התנהלותו של גיבלי בפרשיות אלה ספגה לביקורת רבה.

לאחר שהשתחרר מצה"ל פנה בנימין גיבלי לעולם העסקים ומילא שורת תפקידים בכירים בתעשייה. בין היתר, כיהן בתפקידים בכירים בקונצרן "כור" ובשנות ה-80 שימש בתפקיד יו"ר חברת החשמל.