בעקבות הלחץ - נשיא פקיסטן התפטר

על מושארף הופעל לאחרונה לחץ כבד מטעם חברי הקואליציה שלו לעזוב את התפקיד. בנאום לאומה אמר הנשיא הפקיסנטי כי כל מה שהוא עשה - היה למען ארצו. הנשיא האשים גורמים שפועלים עבור "אינטרסים מוסווים" בהעלאת האשמות שווא נגדו

(1:55 דק')

נשיא פקיסטן פרבז מושארף הודיע היום (ראשון) בנאום לאומה על התפטרותו. עם זאת הגן על עצמו הנשיא היוצא ואמר כי כל מה שהוא עשה אי פעם - היה למען פקיסטן. מושארף אמר עוד כי החליט להתפטר כדי למנוע את המאבק המתנהל להדחתו, מהלך שעלול לפגוע באינטרסים המדיניים.

"ברצוני להציל את המדינה ממשבר" אמר מושארף והוסיף "לצערי, גורמים מסויימים, הפועלים עבור אינטרסים מוסווים מעלים נגדי אישומים כוזבים ומטעים את העם".

הערכות שונות התפרסמו לגבי נאומו של מושארף - מקורביו טענו עד הרגע האחרון כי הוא צפוי להישאר בתפקידו ומתנגדיו העריכו כי יעזוב. ביום שבת האחרון אמר שר החוץ של פקיסטן כי "מושארף צריך להתפטר מתפקידו בתוך יומיים, אחרת הוא יודח".

קריאתו של השר הצטרפה ללחץ כבד המופעל על הנשיא הפקיסטני להתפטר אולם עוד בסוף השבוע האחרון אמר חבר בכיר במפלגתו של משוארף כי הנשיא נחוש להישאר בתפקיד. "מושארף בטוח ביכולתו להגן על עצמו מול הפרלמנט ולהזים את ההאשמות נגדו. כל מה שעשה הוא עשה לטובת הארץ והמדינה" - אמר הבכיר.

גורם בכיר אחר, חבר בקואליציה של ממשלת פקיסטן אמר כי מושארף דווקא מוכן לפרוש מתפקידו ומעדיף אפשרות זו, על פני הדחה מהתפקיד. עם זאת ציין הגורם, כי מושארף מחפש דרך להשיג חסינות מפני העמדה לדין בגין הכרזת מצב חירום במדינה.

מושארף עלה לשלטון ב-12 באוקטובר 1999 בהפיכה צבאית. נוואז שריף, מי שהיה ראש ממשלת פקיסטן באותה תקופה ניסה להדיח את מושארף מתפקידו כרמטכ"ל וניסה לשנות את החוקה. כמו כן, שריף ביקש למנוע ממטוסו של מושארף לנחות בשדה התעופה של קראצ'י.

בתגובה החליטו קצינים בכירים להשתלט על שדה התעופה כדי לאפשר את הנחיתה - ואז תפס מושארף את השלטון. ב-20 ביוני 2001 הוא מונה לנשיא באופן רשמי. פקיסטן בהנהגתו נחשבה לבעלת ברית מרכזית של ארצות הברית במלחמה באפגניסטן.

בשנת 2007 החלו יחסי פקיסטן-ארצות הברית להדרדר לאחר שמושארף הכריז על מצב חירום במדינה תחת שלטונו. בפברואר האחרון ניצחו מתנגדיו בבחירות ומאז פועלים להדחתו.