חמישה מקרים של הכשת נחש הלילה והיום בצפון הארץ

פעוט הוכש לפנות בוקר במיטתו - מצבו קשה מאוד. נער בן 16 מקלסנוואה נפגע בינוני מהכשת נחש בצהריים. נער בן 14 מסכנין הוכש גם הוא בשעה שישן במיטתו ומצבו מוגדר בינוני עד קשה.<BR>הלילה הוכשו גם צעיר בן 19 תושב צורית, ואישה בת 34 מנהריה - מצבם קל.

(1:57 דק')

מכת נחשים: חמישה מקרים של הכשת נחש הלילה והיום (חמישי) בצפון הארץ. פעוט בן שלוש הוכש הבוקר במיטתו בביתו בנהריה - מצבו קשה מאוד.

לפנות בוקר, שמעה אמו של הפעוט את בנה צועק במיטתו. כשרצה לבדוק מה אירע הבחינה בפעוט בוכה. בתחילה לא הבינה האם מה מתרחש, אך כשהסירה את השמיכה נדהמה לגלות נחש במיטתו.

צוות טיפול נמרץ שהוזעק על ידי האם המבוהלת מצא את הילד כשהוא במצב קשה מאוד, מעורפל הכרה, ופלג גופו העליון נפוח במקום בו הוכש. הצוות הרפואי החל בטיפול רפואי שכלל מתן נוזלים ובמקביל פינה אותו לחדר הטראומה בבית החולים בנהריה שם התקבל הפעוט ולאחר טיפול ראשוני הועבר למלחקת טיפול נמרץ. הפעוט כעת מחוסר הכרה, מורדם ומונשם.

פרמדיק מד"א הסביר כי הכשות נחש בפעוטות מסוכנות ביותר עקב שטח הגוף הקטן שלהם והתפשטות הארס בצורה מהירה.


נער בן 14 מסכנין הוכש גם הוא בשעה שישן במיטתו - מצבו בינוני עד קשה. בשעות הצהריים הוכש נער בן 16 מקלנסוואה - מצבו בינוני. הלילה הוכשו צעיר בן 19 תושב צורים, ואישה בת 34 מנהריה - מצבם מוגדר קל.

במד"א אומרים כי בארץ חיים עשרות סוגי נחשים, רק שבעה מהם מוגדרים כארסיים. במקרה של הכשת נחש ארסי יש לסייע לנפגע כשהעיקרון המנחה הוא - מניעת התפשטותו של הארס עד להגעת צוותי מד"א למקום.

הפעולות המיידיות המומלצות על ידי מד"א הן להשכיב את הנפגע במנוחה מוחלטת ובלא תזוזה ובכל מקרה למנוע ממנו להלך או אפילו לעמוד.יש לקבע את הגף המוכש (יד או רגל) כפי שמקבעים שבר, ולהסיר טבעות וצמידים. כמובן שיש להזעיק את מד"א בטלפון החרום 101.

במד"א מדגישים כי אין לכרות או לחתוך את מקום ההכשה ואין לצרוב את המקום. בנוסף, אין למצוץ את הארס ויש למנוע מהנפגע לאכול או לשתות. אין לבצע חסימת עורקים או ורידים, ולא לקרר את מקום ההכשה.