מצעד הגאווה בירושלים: עימותים בין הצועדים לפעילי ימין

כ-1,500 שוטרים נפרסו לאורך מסלול המצעד במטרה למנוע עימותים בין המשתתפים במצעד למתנגדיו. בתום האירוע תתקיים בגן העצמאות עצרת של הבית הפתוח. במשטרה נערכים גם להפגנות מחאה של הקהילה החרדית בכיכר השבת

(24 שניות)

כוננות שיא בירושלים לקראת מצעד הגאווה המתקיים אחר הצהריים (חמישי) במרכז העיר. כ-1,500 שוטרים נפרסו משעות הבוקר לאורך מסלול המצעד, מגן הפעמון לגן העצמאות, במטרה למנוע עימות בין הצועדים למתגדים לקיום האירוע.

ולמרות הכוננות, עימות ראשון נרשם זמן קצר לאחר שהמצעד יצא לדרך - פעילי ימין שמקיימים משמרת מחאה זרקו ביצה לעבר צועד. הזורק נעצר על ידי השוטרים.

כעשרה פעילי ימין בהם ברוך ברזל ואיתמר בן גביר מפגינים סמוך לכיכר פאריז בבירה. בן גביר אמר לחדשות nana10 כי "זה לא מצעד הגאווה, אלא מצעד התועבה. נמשיך ונפגין נגד הבושה".

זוהי השנה השביעית ברציפות שבה מתנהל המצעד בבירה. אולם בניגוד למקבילו בתל אביב, הנתפס יותר כמסיבה, המצעד הירושלמי מתנהל כצעדת מחאה. לא מדובר בהשמעת מוזיקה רועשת או משאיות עם רקדנים, אלא במאות משתתפים המפגינים על זכותם לצעוד.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) שמשתתף במצעד צפוי לנאום בפני הצועדים ולפנות אף למתנגדים לאירוע. "המתנגדים לקיומו של מצעד הגאווה והסובלנות, אלה שפועלים באלימות ובבריונות, מסכנים את הדמוקרטיה הישראלית. מצעד הגאווה הוא לא רק ביטוי למאבקה של הקהילה הגאה לשיוויון זכויות מלא, אלא סמל למאבק למען ישראל נאורה וחופשית" - דברי הורוביץ.

לקראת המצעד נסגו הרחובות הסמוכים למסלול לתנועה. בתום האירוע, בשעה 20:00, תתקיים בגן העצמאות עצרת של הבית הפתוח. במשטרה נערכים גם להפגנות מחאה של הקהילה החרדית בעיר בכיכר השבת.

מוקדם יותר השבוע ח"כ מיכאל בן ארי ( איחוד לאומי) , ופעילי חזית יהודית, ברוך מרזל ואיתמר בן גביר עתרו לבג"צ בבקשה לאשר להם לצעוד בערים ערביות כתגובה למה שהם מכנים "תמיכת בית המשפט העליון במצעד הגאווה בירושלים".

על פי התוכנית תתקיים בעת המצעד המחאה הקבועה כנגד הפגיעה בצביון היהודי בירושלים. בנוסף, גובשה תוכנית נוספת ולפיה יוגשו כ - 15 בקשות לסיורים בערים ערביות , כמצעדי תגובה למצעד הגאווה.

פעילי הימין אמרו כי "דין אחד לכולם, חופש הביטוי וזכות הצעדה הם לא רק לאנשי הבית הפתוח ולאנשי שמאל קיצוני. זכותנו לצעוד , לבחון את הבניה הבלתי חוקית בערים ובכפרים וכמובן לקיים צעדות עם דגלי ישראל.