ישראל ביקשה מקפריסין לפרוק את הנשק מהספינה האיראנית

שרת החוץ ציפי לבני שוחחה השבוע עם עמיתה הקפריסאי, ואמרה לו כי על פי הבנות האו"ם יש לפרק את אמצעי הלחימה שעל הספינה האיראנית • הספינה עוגנת כעת בנמל בלימסול, ועל פי ההערכות נושאת עליה נשק מטהרן המיועד לחימוש מחדש של ארגון חמאס ברצועת עזה

שרת החוץ, ציפי לבני, שוחחה השבוע עם עמיתה הקפריסאי ואמרה לו שעל פי הבנות האו"ם צריך לפרק את אמצי הלחימה שעל הספינה האיראנית שעוגנת בלימסול.

גורמים מדיניים בכירים מסבירים את הפעילות האיראנית בכך שהאיראנים מבקשים להבעיר את האזור בגלל תחושה שהם מאבדים את הבסיסים שלהם באזור.

הגורמים מציינים כי חמאס הוכה קשות, חיזבאללה די קשור בפעילותו ולכן והם מרגישים שהכיוון הוא לא על פי הרצונות שלהם, והם פועלים להתסיס את האזור. ישראל פועלת למנוע זאת, הוסיפו הגורמים, ולא רוצה בכלל להגיע למצב שתהיה פרובוקציה איראנית בחופי ישראל או באזור עצמו.

בתגובה הרשמית של משרד החוץ נאמר כי שם מסרבים להתייחס לנושא.

בקפריסין חוקרים מה נושאת הספינה

נשיא קפריסין אמר אמש (שישי) כי "על הספינה האיראנית שעליה נערך חיפוש בסמוך לחופי האי נמצא מטען שייתכן ועומד בניגוד לאמנות האו"ם". על פי ההערכות הספינה נושאת עליה נשק מטהרן המיועד לחימוש מחדש של ארגון חמאס ברצועת עזה.

שלשום עיכבו רשויות קפריסין ספינה, שנשאה את דגלה של קפריסין, אשר עגנה בנמל לימסול אחרי עצירה בנמל פורט סעיד שבמצרים. בעקבות חשדות של ארצות הברית ואירופה כי הספינה נושאת נשק המיועד לחמאס, החליטו הרשויות בקפסירין לבצע בה חיפוש.

בהודעת נשיא קפריסין נאמר כי "אנו חוקרים מה נושאת הספינה, ועלינו לטפל בנושא באחריות, בכובד ראש, וללא רעש תקשורתי".

ראש המטות המשולבים של הצבא האמריקני, מייק מאלן, התייחס לספינה כבר ביום שלישי, ואמר כי לארצו יש בעיה לפעול נגד ספינות מסוג זה מבחינה חוקית. לדבריו, הספינה נבדקה על ידי חיל הים האמריקני בים האדום, אולם רק אחרי שהתקבל אישור ממפקד הספינה.

"ארצות הברית עשתה את מה שיכלה מבחינה חוקית. אנחנו לא רשאים ללכוד את הנשק או לעשות משהו כזה", אמר מאלן. לדבריו, אחרי הבדיקה הספינה המשיכה את דרכה לסוריה.