בלייר: חייבים לשתף את חמאס בתהליך השלום במרה"ת

שליח הקוורטט לאזור, טוני בלייר, אומר כי "תכנית בה מדינה פלסטינית תקום רק בגדה - זהו רעיון שלא יעבוד לעולם" • הוא הוסיף כי לא ניתן להתעלם ממיליון חצי פלסטינים החיים בעזה ושואפים להקים מדינה • בראיון לעיתון הלונדוני "הטיימס" אמר בלייר כי עם מינויו של מיטשל לשליחו של אובמה למזה"ת יש תחושה של "מחוייבות אמיתית להגיע להסכם שלום"

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, אומר הלילה (שבת) בראיון לאתר האינטרנט של העיתון הלונדוני "הטיימס" כי "יש לשתף את חמאס בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים".

לטענתו, אם חמאס יכיר במדינת ישראל ויחליט לזנוח את השימוש באלימות ובפיגועים - יש להכליל אותו במגעים לקראת הסכם קבע בין שני הצדדים. "אם הדבר לא ייעשה בצורה הנכונה, זה עלול להביא לעוד יותר אי-יציבות באזור", אמר בלייר בראיון.

"אם לא נשתף את חמאס, מאמצים של שנים יילכו לטימיון", אמר בלייר. על פי השליח המיוחד, "להזיז את עזה הצידה ולהקים מדינה פלסטינית באזור הגדה זהו רעיון שלא יעבוד לעולם. הנטייה שלי היא כשמצב כזה - אתה מדבר עם כולם, לא רק עם חלק מהמעורבים", דברי בלייר, שרמז כי במגעים לשלום בצפון אירלנד - כל הפלגים האירים הקתוליים והפרוטסטנטים היו מעורבים בשיחות - שהובילו לשלום יציב וארוך טווח באזור.

בלייר אמר עוד כי הוא מרוצה ממינויו של ג'ורג' מיטשל לשליחו המיוחד של נשיא ארה"ב ברק אובמה למזרח התיכון. "זוהי מחוייבות אמיתית להגיע לתוצאות" אמר בלייר. ראש ממשלת בריטניה אמר עוד כי לא ניתן להתעלם ממיליון וחצי פלסטינים החיים בעזה ושואפים להקים מדינה פלסטינית.

מיטשל: פתיחת המעברים בשיתוף עם הרשות הפלסטינית

שליח נשיא ארה"ב למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל אמר שלשום כי "כדי להצליח למנוע את כניסת כלי הנשק לתוך עזה, חייב להיות מנגנון שיאפשר כניסת מוצרים חוקיים - וזה צריך להעשות בשיתוף עם הרשות הפלסטינית".

את הדברים אמר בתום פגישתו עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, במהלך מסע דילוגים שערך באזור בו נפגש עם בכירי המערכת המדינית בישראל, במצרים וברשות.