מיטשל: תומכים בהפסקת אש ארוכת טווח בעזה

השליח המיוחד של נשיא ארה"ב, ברק אובמה למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, אומר כי "חשוב שהפסקת האש ברצועת עזה תהיה ארוכת טווח וכי ארצות הברית מגבה את מאמצי התיווך המצרים" • מקהיר צפוי מיטשל להגיע לישראל ולהיפגש בצהריים עם ראש הממשלה ושרת החוץ • מחר ייפגש עם יו"ר הרשות אבו מאזן ובשישי הוא צפוי לפגוש את יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו

(41 שניות)

שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, אומר היום (רביעי) כי "ביקורי באזור מדגיש את מחוייבותה של ארה"ב לשלום וליציבות במזרחת התיכון. חשוב שהפסקת האש ברצועת עזה תהיה ארוכת טווח ואנחנו בוושינגטון מגבה את מאמצי התיווך המצרים".

את הדברים אמר מיטשל בתום פגישתו עם נשיא מצרים, חוסני מובארק. השליח הגיע אתמול לקהיר במטרה לפעול בהקדם להשגת שלום במזרח התיכון. היום, אמור מיטשל להגיע לסבב שיחות עם בכירים בישראל וברשות הפלסטינית. מיטשל צפוי להיפגש במהלך היום עם ראש הממשלה אולמרט, שרת החוץ לבני, שר הביטחון ברק ועם הנשיא פרס.

מחר צפוי השליח המיוחד להיפגש עם ראשי מערכת הביטחון ולאחר מכן ייצא לרמאללה לפגישה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. ביום שישי הוא אמור להיפגש עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו ועם שר הרווחה יצחק הרצוג המתאם את הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה.

ברקע ביקורו של מיטשל נמצאת, כאמור, התחדשות האש ברצועה. אתמול נהרג נגד של צה"ל ו-3 חיילים נפצעו מפגיעת מטען באזור כיסופים. הלילה, תקף צה"ל בתגובה מנהרות של חמאס בציר פילדלפי.

מיטשל: אין סכסוך בלתי פתיר

דובר משרד החוץ האמריקני, רוברט ווד, הודיע השבוע כי מיטשל לא ייפגש עם מנהיגים מחמאס במהלך הביקור, וציין כי מיטשל ידון עם מנהיגי האזור בדרכים למניעת ההברחות לעזה, כדי למנוע מחמאס להתחמש מחדש.

מיטשל, איש המפלגה הדמוקרטית, מונה לתפקידו על ידי אובמה ומזכירת המדינה הילרי קלינטון ביום חמישי שעבר. הוא מוכר בעיקר כמי שסייע לפיתרון הסכסוך בין הקתולים ופרוטסטנטים בצפון אירלנד, אך היה מעורב גם בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים בתקופת הנשיא ביל קלינטון.

"אין סכסוך בלתי פתיר, ואין סכסוך שלא יכול להגיע לסיומו", אמר מיטשל עם מינויו, והבטיח כי ישקיע את מירב מאמציו להביא לשלום ויציבות למזרח התיכון. "עומד בפניי סכסוך סוער, מורכב ומסוכן, שנמשך כל כך הרבה זמן שרבים רואים בו מצב שאינו יכול להתשנות", הוסיף מיטשל, אך הבהיר כי הוא, אובמה וקלינטון חושבים אחרת.