דיווח: איראן תחצה הסף הטכנולוגי לפצצה גרעינית ב-2010

העיתון "הדיילי טלגרף" מדווח כי על פי נתוני המכון הבינ"ל למחקר אסטרטגי, איראן קרובה לייצר כמות מספיקה של אורניום מועשר, שאם יעבור תהליך נוסף - תוכל לייצר פצצה בתוך שנה

איראן עלולה לחצות את הסף הטכנולוגי הדרוש לייצור פצצה גרעינית עד שנת 2010 - כך דיווח הבוקר (רביעי) העיתון הבריטי "דיילי טלגרף". הדיווח, שמתבסס על ממצאי דו"ח מכון המחקר הבינ"ל ללימודים אסטרטגיים, מרגע שייחצה הסף ייקח לאיראן כשנה עד לייצרו פצצת הגרעין הראשונה.

לטענת מארק פיצפטריק, חבר המכון, "קיימת סבירות גבוהה שהשנה איראן תצליח להגיע לכמות מספקת של אורניום מועשר, אשר אם יעבור תהליך עיבוד נוסף - עלול לשמש לפצצה גרעינית אחת. זאת, כמובן בהנחה שאיראן נמצאת במסלול המוביל לכך".

בסוף השבוע, לעומת זאת, מקורות דיפלומטים דיווחו לעיתון "טיימס" הלונדוני כי מאגרי האורניום של איראן צפויים להיגמר בתוך חודשים אחדים, זאת בניגוד להצהרותיה של טהרן בדבר התקדמותה המשמעותית בפרוייקט הגרעין. לפי הדיווח, עוסקת כעת הקהילה הבינלאומית במרוץ סביב השעון על מנת למנוע מאיראן לייבא אורניום גולמי נוסף.

מאגרי האורניום הגולמי המכונים בעגה המקצועית "עוגה צהובה" נרכשו מדרום אפריקה בשנות ה-70, כחלק מתוכנית הגרעין האזרחית שפותחה בזמן שלטונו של השאה. אותו מאגר, על פי הדיווחים מפי הדיפלומטיים המערביים עתיד להיגמר בקרוב ועל פי הדיווחים, לא תהיה לטהרן מספיק מחצבים למימוש תכנית הגרעין.

העיתון דיווח מפי הדיפלומטיים כי מדינות מערב רבות, ובראשן ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה, עושות מאמצים רבים כדי ליירט עסקאות בין טהרן לספקיות אורניום גולמי ברחבי העולם. לפי הדיווח, לפני פחות מחודש העבירה בריטניה בקשה חשאית לדיפלומטים המוצבים בקזחסטן, אוזבקיסטן וברזיל, שבשטחן מרבצי אורניום, וקראה לספקיות העובדות בתחומה להימנע מעסקים עם טהרן.