ברק: ממשיכים בלחימה ועוקבים אחר היוזמה המצרית

שר הביטחון הגיע לביקור בבסיס חיל האוויר בפלמחים ונפגש עם טייסי הקרב שפועלים ברצועת עזה • "הפעולה המבצעית נמשכת, ולצידה אנחנו עוקבים אחרי הניסיונות המדיניים", הבהיר ברק • לטייסים אמר: "אתם עושים עבודה יוצאת דופן" • הרמטכ"ל בוועדת החוץ והביטחון: "יש לנו הישגים, אבל עדיין המלאכה לפנינו"

(33 שניות)

"הפעולה המבצעית נמשכת, ולצידה אנחנו עוקבים אחרי הניסיונות המדיניים", כך אמר שר הביטחון, אהוד ברק, שביקר הבוקר (שלישי) בבסיס חיל האוויר בפלמחים. ברק שמע סקירות על מצב הלחימה ברצועת עזה, ביקר בטייסת מסוקי קרב ושוחח עם הטייסים.

"שמענו אתמול, ואנחנו מכבדים, את פנייתו של מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, ועוקבים כמובן גם אחרי הטיפול ביוזמה המצרית", הבהיר שר הביטחון, "אבל הלחימה כאמור נמשכת וצה"ל ממשיך להפעיל את כוחותיו".

ברק התייחס לפעילות חיל האוויר במהלך המערכה בעזה ואמר: "אנחנו פה בבסיס פלמחים רואים את הכוח האווירי בפעולה - גם מסוקי הקרב וגם המזל"טים שפועלים בשיתוף פעולה יוצא דופן וחסר תקדים עם כוחות היבשה בהצלחה רבה. אני רוצה להודות לטייסים, לאנשי הצוותים, למפעילים ולצוותי הקרקע, שיוצרים סטנדרטים חדשים של שיתוף פעולה הדוק ותכליתי עם כוחות הקרקע".

לאחר מכן פנה שר הביטחון אל הטייסים. "באתי הנה קודם כל כדי לראות מה אתם עושים יותר מקרוב ולומר לכם תודה, ודרככם לחבריכם, שעכשיו באוויר, בקרונות וגם במיטות כתוצאה מהמשמרת של הלילה. תודה על כל מה שאתם עושים במבצע "עופרת יצוקה" ברצינות, במקצועיות באחריות, והעיקר עם תוצאות.

"אתם קובעים פה סטנדרט שלא היה לו תקדים אצלנו ואין לו דוגמה בשום מקום אחר, בשום צבא אחר, של שיתוף פעולה הדוק בלחימה ביחד של כל המערכות, לא חשוב איזה צבע של מדים לובשים. התוצאות הן מצוינות עד עכשיו, והלחימה נמשכת - ביבשה, מהאוויר, מהים ומיחידות המילואים שהצטרפו למעגל הלחימה. אני חושב שאתם באמת עושים היום משהו יוצא דופן, גם לבסיס, גם לצבא ובעיקר להצלחה של המבצע".

אשכנזי: יש לנו הישגים, אבל עדיין המלאכה לפנינו

קודם לכן, התייחס ללחימה גם הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, שהגיע לדיון של ועדת החוץ והביטחון בקריה בתל אביב. "אנו מרגישים שכולם מאוחדים מאחורי צה"ל והחיילים עושים עבודה יוצאת מן הכלל", אמר הרמטכ"ל.

"יש לנו הישגים בפגיעה בחמאס, אבל המלאכה עדיין לפנינו. אנו פועלים להעמקת הפגיעה בזרוע הצבאית, צמצום הירי, חיזוק ההרתעה ויצירת מציאות ביטחונית טובה יותר לתושבי דרום. הלחימה מורכבת ונמשכת גם ברגעים אלה. אנו פועלים על פי התכניות של צה"ל ובהתאם להנחיות של הדרג המדיני".

במהלך הלילה הצליחו הכוחות הקרקעיים ומטוסי חיל האוויר שפועלים ברצועה להרוג 30 מחבלים. מצה"ל נמסר, כי במהלך הפעילות חשפו הלוחמים מנהרות ממולכדות, וכן אמצעי לחימה רבים. חיל האוויר ביצע יותר מ-60 תקיפות, בין היתר של 15 מנהרות הברחה באזור ציר פילדלפי.

הבוקר אותר לפרסום, כי במהלך הפעילות נפצע באורח אנוש מפקד מחלקה בחטיבת המנצנים, שנפגע מפיצוץ מטען בצפון הרצועה. בתקרית נפצעו באורח קל עד בינוני עוד שני חיילים, וכל השלושה פונו לבית החולים "בילינסון". כמו כן, נפצעו במהלך הלילה שני חיילים נוספים - בינוני וקל.