אובמה: יש ליזום עם איראן מהלכים דיפלומטיים

במסיבת עיתונאים שערך הנשיא הבא של ארה"ב חזר על גישתו כי יש רק נשיא אמריקני אחד בכל זמן נתון ורק דעתו צריכה להישמע אולם ציין כי "אומנם איראן מהווה איום אמיתי לביטחון הלאומי של ארה"ב, אולם יש ליזום עימה מהלכים דיפלומטיים כדרך להשיג את מטרותינו הלאומיות"

נשיאה הנבחר של ארצות הברית, ברק אובמה אומר היום (שישי) כי הוא רואה באיראן "איום ממשי" על הביטחון האמריקני אך בכל זאת צריך ליזום עימה מהלכים דיפלומטיים.

במסיבת עיתונאים שערך הנשיא הבא של ארה"ב הוא חזר על גישתו שלא ייכנס לפרטי המדיניות שלו בנושא בעקבות העיקרון כי יש רק נשיא אמריקני אחד בכל זמן נתון ורק דעתו צריכה להישמע.

עם זאת אמר אובמה כי "אמרתי בעבר כי הרפובליקה האיסלאמית מהווה איום אמיתי לביטחון הלאומי של ארצות הברית, אולם אמרתי גם כי עלינו לפעול ליזום עם טהראן מהלכים דיפלומטיים כדרך להשיג באמצעותם את מטרותינו הלאומיות".

הדיווח מתקבל על רקע פרסומים בכלי התקשורת לפיהם שני מכוני המחקר המובילים בוושינגטון, הגישו לברק אובמה דוח בו הומלץ לו להידבר ללא תנאים מקדימים עם איראן ועם חמאס. בחודש נובמבר אף אמר היועץ המדיני של ממשלת חמאס בעזה, אחמד יוסף, כי נערכה פגישה סודית בין בכירים בארגון לבין יועצים של אובמה.

"אובמה שוקל לקיים קשרים בדרג נמוך עם חמאס"

מוקדם יותר היום פורסם בעיתון ה"גרדיאן" היוצא לאור בבריטניה כי ממשלו של אובמה שוקל בחיוב כינון ערוץ תקשורת עם חמאס. על פי הדיווח, אומרים מקורות הקרובים לצוות המעבר של הנשיא החדש כי אובמה מוכן לנטוש את מדיניות בוש, שהכריזה על חמאס ארגון טרור ושהביאה לבידודו של הארגון בקהילה הבינלאומית.

על פי העיתון, יוקם ערוץ התקשורת על ידי שירותי המודיעין האמריקנים. שלושה מקורבים למחנה אובמה שהתראיינו לעיתון הבהירו, כי אין בכוונת הנשיא הנבחר לנהל משא ומתן עם חמאס בשלב זה, ואולם יועציו דוחקים בו לנהל קשרים ב"רמה נמוכה".

כמו כן דווח כי ישנה הכרה גוברת והולכת בוושינגטון, שבידוד הארגון לא מהווה מדיניות נבונה. "זה הולך להיות ממשל שיהיה מחוייב למשא ומתן עם גורמים חשובים בנושאים חשובים" אמר אחד המקורות.