"המצב בעזה לא ישתפר עד שחמאס יפסיק את הירי אל ישראל"

בהודעת הבית הלבן נמסר כי ארה"ב מטילה את האחריות להידרדרות המצב ברצועה על חמאס. הדברים באים בתגובה לקריאת מועצת הביטחון של האו"ם לישראל להפסיק את הלחימה ברצועה ועל רקע החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני מהצהריים, שלפיה תמשך הפעולה

(0:37 דקות)

על רקע החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שקוראת להפסקת אש מיידית בעזה, במסגרתה יופסק ירי הטילים לעבר ישראל במקביל לנסיגת כוחות ישראל מהרצועה, ולאור החלטת הקבינט להמשיך את הפעילות, הוציא הערב (שישי) הבית הלבן הודעה רשמית בה נמסר כי הוא "מודאג מאוד מהמצב ההומניטרי בעזה".

מועצת הבטחון קוראת להפסקת אש מיידית בעזה »
לשכת רה"מ: שום גוף לא יקבע לנו. נמשיך לפעול »
בתום תפילות השישי: הפרות סדר אלימות באזור י-ם ובחברון »

עם זאת, ציין דובר הבית הלבן, סקוט סטנצל, בהודעתו כי "המצב לא יישתפר עד שחמאס יפסיק את ירי הטילים לעבר ישראל".

מוקדם יותר החליט הקבינט המדיני ביטחוני שהתכנס מאז שעות הבוקר לדיון בהמשך פעילות צה"ל ברצועת עזה כי צה"ל ימשיך לפעול על מנת להשיג את יעדי הפעולה – להביא לשינוי המצב הביטחוני בדרום הארץ בהתאם לתכניות שאושרו עם היציאה למבצע.

כמו כן קבע הקבינט כי תימשך הפעילות למניעת הברחות אמצעי הלחימה לרצועת עזה ובמקביל החליט כי תימשך גם הפעילות ההומניטרית שמבצעת ישראל לטובת אזרחי עזה.

ועדת השרים קיבלה סקירות מראשי מערכת הביטחון וכן ניתנה סקירה בעקבות הפגישות שקיים ראש האגף מדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף עמוס גלעד, במצרים.

הדיון עסק גם בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם, שקבעה נחרצות את הצורך ביצירת מנגנון למניעת הברחות אמצעי לחימה, כינון הפסקת אש יציבה כתנאי ליציאת כוחות צה"ל מהרצועה וכן הפסקת פעולות הטרור כנגד ישראל.

"על האו"ם לדאוג כי חמאס לא ימשיך להתחמש"

כל חברות מועצת הביטחון של האו"ם תמכו החלטה 1860 שקוראת להפסקת אש מיידית בעזה, למעט ארה"ב, שנמנעה בשל רצונה למצות את המו"מ במסלול המצרי קודם להחלטה.

שרת החוץ של ארה"ב, קונדוליזה רייס, ייצגה את ארה"ב בועידה ואמרה כי "על האו"ם לדאוג כי חמאס לא ימשיך להתחמש בטילים המסכנים את קיומה של ישראל וחותרים תחת האפשרות להגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים", רייס אף הזכירה בנאומה את החייל החטוף, גלעד שליט, ואמרה כי חמאס חייב לשחרר אותו.