בתום תפילות השישי: הפרות סדר אלימות באזור י-ם ובחברון

באזור חברון מיידים מאות תומכי חמאס אבנים ובקבוקי תבערה לעבר שוטרי מג"ב מאז שעות הבוקר. באזור ירושלים מתפרעים עשרות צעירים ומתעמתים עם שוטרים בצומת רוקפלר ובראס אל עמוד. ברחבת שער שכם עשרות נשים וילדים מקיימים תהלוכה במחאה על הלחימה בעזה

(26 שניות)

ניסיונות חמאס להתסיס את תושבי הגדה המערבית לא נפלו על אוזניים ערלות. כאלף מפגינים תומכי חמאס, חלקם רעולי פנים מיידים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר לוחמי משמר הגבול באזור חברון. הפרות סדר אלימות נרשמו גם באזור מחנה הפליטים קלנדיה וברנטיס.

תפילות יום השישי בהר הבית עברו ללא אירועים מיוחדים, ואולם בתומן פתחו המתפללים בתהלוכות מחאה בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים. בבית צפצפא הפגינו עשרות נגד המבצע הישראלי בעזה.

בצומת רוקפלר יידו כמה עשרות צעירים אבנים לעבר כוחות משטרה ומשמר הגבול. גם באזור ראס-אל עמוד נרשמו עימותים בין צעירים ושוטרים. עד כה, לא דווח על נפגעים.

מוקדם יותר נעצר ברחובות צעיר פלסטיני תושב ג'נין לאחר שרץ עם גרזן ופתח בקריאות "אללה אכבר" תוך שהוא מנופף בגרזן. לפני ששוטרים ואזרחים הספיקו לעצור אותו הוא הצליח לעצור לפצוע שלושה בני אדם באורח קל. שניים טיפול קיבלו טיפול רפואי במקום ופונו עצמאית לבית החולים - אזרח נוסף פינה עצמו ישר לבית החולים.

מחקירה ראשונית עולה כי הצעיר הגיע מג'נין כשבכוונתו "לנקום דמם של אחיו הפלסטינים בעזה", כך סיפר בחקירה. בתום החקירה דווח המקרה גם לשירות הביטחון הכללי, שם יבדק האם הצעיר פעל לבדו או שנשלח מטעם ארגון כלשהו.

בנוסף בשעות הצהריים נפצע קצין משמר הגבול באורח קל ברגלו, כתוצאה מיידוי אבנים של פלסטינים, במהלך הפרות סדר בכפר נעלין שממערב לרמאללה. במקום השתתפו כ-500 מפגינים שפונו על ידי הכוחות שהשיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנה.

כאמור, מוקדם יותר היום פרסם חמאס קריאה לכלל הציבור הפלסטיני בגדה, לצאת ולהפגין - נגד ישראל ונגד יו"ר הרשות, אבו מאזן.

לטענת חמאס היום, ה-9 לינואר 2009, ארבע שנים לאחר הבחירות, הלגיטימציה של הרשות תמה ואבו מאזן אינו יושב הראש שלה עוד ובארגון מעוניינים לערער את שלטונו ולהתסיס את האוכלוסיה בגדה.