הקבינט יכריע היום: להרחיב את המבצע או להפסיק אותו

הקברניטים התכנסו לישיבה דחופה כדי לדון בהחלטת מועצת האו"ם ובהמשך המבצע בעזה • אמש, עם חזרתו של עמוס גלעד מסדרת פגישות עם בכירים בקהיר, התכנסו לדיון מכריע רה"מ, שר הביטחון שרת החוץ, וראשי מערכת הביטחון • הבכירים דנו ביוזמה המצרית שלפיה האש תופסק מיד ורק לאחר מכן ידונו ההסדרים החדשים במעברים • במקביל נשקלת גם הפסקת אש זמנית לשם משא ומתן

החלטת מועצת הביטחון של האו"ם הקוראת להפסקת אש מיידית בעזה מציבה את ישראל בפני צומת דרכים לא פשוט - להפר את ההחלטה ולהרחיב את הפעולה, או לצאת מעזה ולסיים את המבצע. זו ההחלטה עימה יצטרך להתמודד הבוקר (שישי) הקבינט המדיני-ביטחוני שמתכנס בשעה זו לישיבה המכריעה.

אלי ישי: העולם הפך ללוביסט של הנייה והחמאס »
הבוקר: מטח רקטות נורה לעבר הדרום - לא דווח על נפגעים »
מפת טווחי נפילת הרקטות והנחיות פיקוד העורף »

בירושלים לא מרוצים מהחלטה 1860 של האו"ם. ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, חזר אתמול ממצרים עם ספקות רבים בדבר התכנותו ומידת רצינותו של אותו מנגנון למניעת הברחות נשק בין מצרים לרצועת עזה שישראל רוצה להקים.

בקהיר אמרו שהם מבינים את הצורך לטפל בהברחות הנשק, וציינו שמדובר באינטרס שמשותף להם ולישראל, ועם זאת, הם מסרבים להציב באזור כח רב לאומי חיצוני, שיפר את הריבונות המצרית. בקהיר דורשים מישראל להפסיק את האש, ורק לאחר מכן להידרש לשאר פרטי ההסכם.

החלטת האו"ם בעייתית מבחינת ישראל גם מאחר ולא נרשמה בה כל התייחסות לעניין החזרתו של החייל החטוף גלעד שליט, זאת בניגוד להחלטה שפירסמה מועצת הביטחון של האו"ם בתום מלחמת לבנון השנייה, שם יצאה קריאה להשבת החיילים החטופים.

אתמול אותת ראש הממשלה אהוד אולמרט, שביקר באוגדת עזה בדרום כי הוא דווקא מעוניין בהרחבת המבצע לשלב השלישי שלו. כוחות המילואים סיימו את האימונים, ולו תחליט הממשלה על כניסה לשלב חדש של המבצע הדבר יגרור פרקי זמן ארוכים של פעילות - על רקע הפרת החלטה של מועצת הביטחון.