"ישראל לא תאפשר משבר הומניטארי ברצועת עזה"

שר הביטחון אהוד ברק נפגש היום עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר ועם ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג שהגיע לביקור בישראל. ברק דן עם כל אחד מהשניים בנושא המבצע הקרקעי בעזה ובמצב המיוחד שהוכרז בעורף ישראל

שר הביטחון, אהוד ברק, נפגש הערב (ראשון) עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, בלשכתו, בקריה, תל אביב. עיקר השיחה בין השניים סבב סביב פעילות צה"ל ברצועת עזה, ובתוך כך, המבצע הקרקעי שהחל אמש. השניים דנו בשורה של נושאים אזוריים, מדיניים וביטחוניים.

שר הביטחון ברק אמר לשליח הקוורטט למזרח התיכון בלייר כי "ישראל היא מדינה שוחרת שלום, ובמשך שמונה שנים התאפקנו מלפעול, עכשיו הגיע הזמן לפעול. זו חובתנו לאזרחנו. עלינו לפעול להעניק להם את מה שראויים לו אזרחי העולם כולו: שקט שלווה וביטחון".

כמו כן ציין ברק כי "ישראל לא תאפשר משבר הומניטארי ברצועת עזה, וכי בהנחייתי נכנסו לרצועת עזה בשבוע החולף כ-400 משאיות ובהם מזון בסיסי, ציוד רפואי ותרופות. כמו כן, התאפשרה כניסת אמבולנסים לשטח הרצועה".

בנוסף נפגש שר הביטחון, אהוד ברק, עם ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג שהגיע לביקור בישראל. אל ראש עיריית ניו יורק נלוו בפגישה חבר הקונגרס האמריקני גרי אקרמן, סגן וממלא מקום ראש העיר, קווין שיקאי, ומפכ"ל משטרת ניו יורק ריי קלי.

ברק דן עמם על הפעילות הצבאית ברצועת עזה, על המצב המיוחד שהוכרז בעורף ישראל עד לטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה ועל המשמעויות הנגזרות מכך לניהול חיי האוכלוסייה.

"תושבי ניו יורק יודעים טרור מהו. אזרחי ישראל ידעו טרור והתקפות במשך שמונה שנים רצופות, בהן גילינו איפוק, אבל הגיע הזמן לעשות מעשה. איננו ששים למלחמה אבל לא נאפשר את המשך מתקפות חמאס נגד אזרחינו. אנו צודקים, מאוחדים ונחושים להביא את השקט לדרום."

ישראל לא ביקשה את אישור ארה"ב לכניסת הכוחות הקרקעיים"

במקביל אומר הערב סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני כי ישראל לא ביקשה את אישור הבית הלבן לפני שהכניסה כוחות קרקעיים לרצועת עזה. צ'ייני שדיבר בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית CBS הוסיף כי ההחלטה בירושלים התגבשה לאחר שהבינו בממשלה כי הפעילות האווירית בשמי עזה לא מספיקה בכדי להפסיק את ירי הרקטות.

בעקבות היציאה לפעולה הקרקעית פרסמה אתמול מחלקת המדינה האמריקנית הודעה ובה נאמר כי וושינגטון פועלת להפסקת האש. עם זאת, האמריקנים לא קראו לישראל לחדול מהמבצע והטילו את האשמה על המתרחש על חמאס.

אמש התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם להתייעצות מיוחדת בעקבות תחילת המבצע הקרקעי של צה"ל ברצועת עזה. לוב הכינה טיוטת גינוי לישראל וביקשה מחברות המועצה לחתום עליו. זמן קצר לפני תחילת הישיבה, פרסם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הודעה בה הוא קורא להפסיק באופן מיידי את הפעולה.