מדבדב: הכרנו בעצמאות המחוזות הבדלניים בגלל קוסובו

הנשיא הרוסי, דמיטרי מדבדב, שזכה לביקורת חריפה מצד מדינות המערב על החלטתו להכיר בעצמאות המחוזות הבדלניים בגאורגיה משיב מלחמה במאמר שכתב לעיתון הבריטי "פייננשל טיימס" בו הוא טוען כי הכרת המערב בעצמאותה של קוסובו היא שהביאה אותו להכיר בעצמאותן של דרום אוסטיה ואבחזיה ומסביר כי רוסיה לא רצתה במלחמה, אך התנהלותו ה"מטורפת" של נשיא גאורגיה לא הותירה לה ברירה

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, פרסם הלילה (רביעי) מאמר בעיתון הבריטי "פייננשל טיימס" ובו הוא מסביר מדוע הודיע על ההכרה בעצמאותם של המחוזות הבדלניים בגאורגיה, דרום אוסטיה ואבחזיה, מהלך שזכה לביקורת רבה מצד מדינות המערב. מדבדב טוען במאמרו כי לרוסיה לא הייתה ברירה, אלא בהכרת העצמאות של המחוזות הבדלניים בגאורגיה, זאת משום שהמערב התעלם מדרישות מוסקבה להתנגד להכרזת עצמאותה של קוסובו.

"התעלמות המערב מהתרעותינו בפני ההשלכות שיהיו להכרה בעצמאות הלא חוקית של קוסובו מבוסניה, היא שהניעה אותנו להכיר בעצמאות אבחזיה ודרום אוסטיה", כתב הנשיא הרוסי במאמרו והסביר כי לאחר שהמערב הכיר בעצמאותה של קוסובו יהיה "קשה מאוד להסביר לאזרחים בדרום אוסטיה ובאבחזיה, שמה שטוב לאלבנים בקוסובו לא טוב בשבילם".

לדבריו, הודעתו לא התקבלה בפזיזות הדעת, אלא נשקלה על ידו בכובד ראש, זאת בהתחשב בהשלכות שיש לה על עתיד האזור ועל היחסים בין המדינות.

במאמרו הוא תוקף את התנהלותו של נשיא גאורגיה ומאשים אותו בפרוץ העימותים האלימים שהחלו בלילה שבין ה-7 ל-8 באוגוסט, שפרצו לידי מלחמה כוללת בין המדינות השכנות. "רק בן אדם מטורף היה יכול לקחת הימור שכזה. הוא באמת חשב שרוסיה תשב באפס מעשה בעת שהוא פותח במתקפה כוללת על העיר הרדומה צחינוואלי (בירת דרום אוסטיה), רוצח מאות אזרחים שומרי שלום, רובם ממוצא רוסי?"

לדבריו, לרוסיה לא נותרה כל ברירה לפתוח במלחמה, אלא כדי לשמור על חייהם של האזרחים. זו לא הייתה מלחמת ברירה. אין לנו כל רצון להחזיק בשטחים גאורגים." עוד הוסיף מדבדב כי הוא מקווה כי יום אחד לאזרחי גאורגיה, יהיו מנהיגים ראויים אשר רואים את טובת ארצם ומעוניינים בפיתוח יחסים טובים באיזור".

ביקורת חריפה במערב על הודעתה של רוסיה

הודעתו של נשיא רוסיה כי מדינתו תכיר בעצמאותן של המחוזות הבדלניים בגאורגיה זכתה כאמור לביקורת חריפה מצד מדינות המערב. נשיא ארה"ב, ג'ורג בוש, גינה אמש את ההחלטה וכינה אותה "חסרת אחריות". עוד הוסיף והבהיר כי להחלטה ישנן החלטות מסוכנות לעתיד האיזור. "פעולת רוסיה רק מגבירה את המתיחות ומסבכת את המגעים הדיפלומטיים".

המועמדים לנשיאות ארצות הברית, ברק אובמה וג'ון מקיין, גינו הלילה גם הם את הכרזתה של רוסיה. אובמה קרא למדינות העולם ש"לא לתת לגיטימציה להכרה הרוסית", ואילו מקיין אמר כי לצעדה של רוסיה "יהיו השלכות שליליות".

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, גינה בתוקף את ההחלטה וקרא "למצוא פתרון פוליטי לסכסוכים בגאורגיה". קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי הפעולות הרוסיות "לחלוטין לא מקובלות" ומזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס אמרה במהלך ביקורה ברמאללה כי "מצער שרוסיה החליטה להכיר בשני האזורים הבדלניים כבמדינות עצמאיות".