בוש: ההכרה הרוסית במחוזות הבדלניים -לא אחראית

נשיא ארה"ב, ג'ורג בוש, תקף הערב את החלטת רוסיה להכיר בעצמאותן של המחוזים הבדלניים אבחזיה ודרום אוסטיה ואמר כי מדובר בהחלטה "לא אחראית" וכי היא עלולה להסלים את המתיחות באזור • במקביל לנאומו של בוש איים נשיא רוסיה כי הצבת מערכת ליירוט טילים אמריקנית בקרבה לגבולותיה תגרור תגובה צבאית

המתיחות בין ארה"ב לרוסיה לשיאים חדשים: נשיא ארה"ב, גורג' בוש, גינה אתמול בערב (שלישי) את החלטת רוסיה להכיר בעצמאותן של המחוזים הבדלניים הנמצאים בשטחה של גאורגיה, דרום אוסטיה ואבחזיה, וכינה את ההחלטה "חסרת אחריות".

בוש אמר בנאומו כי החלטתה של רוסיה מעידה על חוסר עקביות במילוי הסכם הפסקת האש לו היא התחייבה. "אנו מצפים מרוסיה לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות, לשקול מחדש את החלטתם הבלתי אחראית ולפעול בהתאם לסעיפים שסוכמו בהסכם הפסקת האש שהושג בתיווך האיחוד האירופי".

עוד הוסיף והבהיר כי להחלטה ישנן החלטות מסוכנות לעתיד האיזור. "פעולת רוסיה רק מגבירה את המתיחות ומסבכת את המגעים הדיפלומטיים", אמר בוש. עוד הבהיר בוש כי לפי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, המחוזות הבדלניים שוכנים בגבולותיה של גאורגיה, "ועליהם להישאר כך".

הודעתה של רוסיה על ההכרה במחוזות הבדלניים ובמיסוד הקשרים הדיפלומטיים עימם עוררה ביקורת חריפה במדינות המערב. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, גינה בתוקף את ההחלטה וקרא "למצוא פתרון פוליטי לסכסוכים בגאורגיה". קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי הפעולות הרוסיות "לחלוטין לא מקובלות" ומזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס אמרה במהלך ביקורה ברמאללה כי "מצער שרוסיה החליטה להכיר בשני האזורים הבדלניים כבמדינות עצמאיות".

בתוך כך, זמן קצר לאחר הודעת גינויו של בוש, איים הנשיא הרוסי, דמיטרי מדבדב כי ארצו תגיב בדרכים צבאיות להצבת מערכת אמריקנית ליירוט טילים בשטחה של פולין. על פי הסוכנות הרוסית, מדבדב שם ואמר כי הצבת המערכת בקרבה לגבולותיה של רוסיה "תיצור מתחים, ועל כן נאלץ להגיב בדרך צבאית".