ההשלכות וההשפעות של ההתקרבות בין רוסיה וסוריה

הצעתו של נשיא סוריה בשאר אסד להציב טילים רוסיים בארצו מסמנת התקרבות נוספת ביחסים בין שתי המדינות. אך האם כוונותיו של הנשיא הסורי רציניות וכיצד ישפיע הדבר על מאזן הכוחות במזרח התיכון? פרשנות

(1:54 דק')

התחממות היחסים בין רוסיה וסוריה לאור פגישתם של מנהיגי המדינות, מדבדב ואסד, מעוררת חששות רבים במערב. אם הרעיון של הצבת טילים אמריקנים בפולין הרתיח את הרוסים, מובן שהצעתו של אסד לאפשר הצבת טילים רוסיים בארצו נתקלת בתגובה דומה מן הצד השני.

פרשן חדשות 10 לענייני ערב צבי יחזקאלי:

"קשה לומר מה בדיוק ייעשה אסד אבל סביר להניח שהוא לא ירוץ לעשות את הצעדים שעליהם הוא מצהיר, כמו הצבת טילים רוסיים. צריך להמתין ולראות. בעיקר אסד רוצה להראות לאמריקנים ולמערב שיש כנראה בעל בית חדש והוא רץ לפניו כדי לנסות לשנות את המאזן האסטרטגי מול ישראל. גם אם הרוסים נותנים לו איזשהו נשק או דבר שמשנה מאזן אסטרטגי, מבחינת אסד יציאה למלחמה היא עדיין טעות, ויכולה לעלות לו במשטרו. זה דבר שהוא שוקל. "

"איפה עוד יש השפעה? במשא ומתן עם ישראל. אסד תופס צד והולך עם רוסיה: לאחר שתמיד אמר שארה"ב היא זו שתתן את החותמת האחרונה על הסכם, סביר להניח שהוא גם מוציא את האוויר ממפרשי המשא ומתן. צריך להמתין ולראות אם מדובר בצעד שהופך את המלחמה הקרה לרלוונטית במזרח התיכון ומציב את אסד בצד, או שזה עוד צעד של מנהיג פזיז שרוצה רק להעלות את מחירו."

הפרשן הצבאי אלון בן דוד מוסיף:

"לא ברור מה סוכם בפגישות במוסקבה, אבל התחושה היא שיש פה באמת פעולה במישור ההצהרתי. אסד אוהב לשחק את "הילד הרע", נהנה להתחבק עם מחנה הרעים. הוא מרגיש שזה מעלה את המחיר שלו. במישור המבצעי אנחנו לא יודעים מה הוא הולך לקבל, אבל צריך לומר שמבחינתה של ישראל, אסד לא צריך טילים נוספים כדי לאיים על ישראל. מגוון הטילים והרקטות הסוריות מכסות כל נקודה בארץ."

" שתי מערכות כן מדאיגות את ישראל: מערכת אחת היא מערכת טילי קרקע קרקע מאד מדויקים המסוגלים לפגוע בדיוק רב במטרות בלב ישראל, איום נוסף הוא וטילי ה-S300, שיעילים נגד מטוסים מהמתקדמים ביותר. אנחנו לא יודעים בשלב הזה האם רוסיה מוכנה למכור לו את המערכות האלה."