רוסיה הפסיקה את שיתוף הפעולה הצבאי עם נאט"ו

דוברת נאט"ו אמרה כי מוסקבה הודיעה לארגון שתפסיק את שיתוף הפעולה הצבאי בין מדינות הברית לרוסיה • משמעות הדבר: רוסיה ככל הנראה תספיק את השתתפותה בלחימה בסחר בסמים באפגניסטן, אחד ממקורות המימון הגדולים של ארגוני טרור, כגון אל קאעדה

נמשכת המתיחות בין רוסיה ומדינות המערב: מוסקבה הודיעה הערב (חמישי) כי היא מפסיקה את שיתוף הפעולה הצבאי עם מדינות ברית נאט"ו.

דוברת נאט"ו, כרמן רומרו, קיבלה הודעה מערוצים צבאיים שלפיה משרד ההגנה הרוסי החליט לעצור את שיתוף הפעולה הצבאי הבינלאומי עם חברות הברית, עד להודעה חדשה.

משמעות הדבר היא שרוסיה תפסיק את שיתוף הפעולה הצבאי עם מדינות נאט"ו במלחמה נגד הברחות סמים מאפגסניסטן, פיתוח טכנולוגיה צבאית ותרגילים משותפים בין צבאות המדינות.

מוקדם יותר, כאשר החלו להתפרסם דיווחים בנושא, וושינגטון הגיבה באמרה כי "זה מצער אותנו. אנחנו צריכים לעבוד ביחד עם רוסיה בשורה של נושאי בטחון אך בה בעת מובן שאנחנו מודאגים מההתנהגות של הרוסים בגיאורגיה" אמר דובר מחלקת המדינה בוושינגטון, רוברט ווד, לכתבים.

השבוע בכינוס החירום של שרי החוץ של מדינות נאט"ו כי הברית מוכנה להגביר דווקא את שיתוף הפעולה האסטרטגי עם רוסיה, אך זאת בתנאי שמוסקבה תסיג את כל כוחותיה לקווים בהם היו מוצבים בטרם פלשו לגיאורגיה לפני המלחמה נכון לתחילת החודש.

מה שאומר שנאט"ו מצפה מהרוסים לא להחזיק נוכחות גם בחבלים הבדלניים של גיאוארגיה, דרום אוסטיה ואבחזיה, המעוניינים בחסות הרוסית. מוסקבה הבהירה כבר שאינה מוכנה לתנאים כאלו ונכון לעכשיו עדיין מחזיקה כוחות גם בשטח גיאורגיה עצמה ועל אף דיווחים על נסיגה אומר הלילה נשיא גיאורגיה סקאאשווילי שהרוסים מדללים כוחות בלבד באתרים מסויימים בארצו ובאחרים הם בכלל מגבירים את אחיזתם.