ראש מרכז השלטון המקומי: לא נפתח את שנת הלימודים

בכנס חירום שערכו הרשויות המקומיות איים ראש מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר כי החל מה-1 לספטמבר לא יינתנו כל שירותי חינוך ברשויות המקומיות, זאת במחאה על כוונת משרד החינוך לקצץ 85 מיליון שקלים בתקציבי הרשויות • אלדר: לא נשלח לעבודה מאבטחים, שרתים ומזכירות. מבחינתי שממשלת ישראל תפעיל את בתי הספר

פתיחת שנת הלימודים בסכנה זאת לאחר שראש מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, הזהיר היום (חמישי) במהלך כנס חירום שערכו הרשויות המקומיות בתל אביב, כי החל מה-1 בספטמבר לא יינתנו כל שירותי חינוך ברשויות המקומיות. זאת במחאה על כוונת משרד החינוך לקצץ 85 מיליון שקלים בתקציבי הרשויות המקומיות.

אלדר אמר בכנס כי המשמעות היא שהחל מתאריך זה לא לא יוצבו שומרים בפתח בתי הספר, לא יופעלו שירותי הסעות, ולא יהיו שירותי ניקיון ומזכירות בבתי הספר. עוד הוסיף ואמר כי מבחינתו ממשלת ישראל היא זו שתפעיל את בתי הספר וכי היא לא תקבל כל עזרה מהרשויות המקומיות.

בתום פגישה שהסתיימה ללא תוצאות בין נציגי המרכז לשלטון המקומי ומשרד החינוך בניסיון למנוע את השביתה, אמרו בכירים במרכז לשלטון המקומי כי הצעות משרד החינוך היו מעליבות והפחיתו רק במעט את הקיצוץ שעליו הכריז המשרד בגובה 130 מיליון שקלים.

בתחילת החודש החליטו מרכז השלטון המקומי ופורום 15 הערים העצמאיות כי שנת הלימודים הקרובה לא תיפתח בשל קיצוץ בתקציבי החינוך של הרשויות המקומיות. בדיון חירום שכינסו ראשי הפורום הוחלט כי במידה והקיצוץ לא יבוטל הרשויות המקומיות לא יפתחו את שנת הלימודים הקרובה, לא יממשו את רפורמת אופק חדש - "וינתקו כל מגע עם משרד החינוך ועובדיו עד להודעה חדשה".

"ממשלת ישראל הורסת במו ידיה את מערכת החינוך" - כך אמר ראש עיריית כרמיאל ויו"ר מרכז השלטון המקומי עדי אלדר בתום הפגישה שנערכה השבוע. בשלטון המקומי התריעו כי "הטלת עול תקציבי שכזה על הרשויות המקומיות תבוא על חשבון התושבים אשר ייאלצו להשלים את החסר באמצעות תשלומי ארנונה גבוהים יותר. בכך, למעשה, מטילה הממשלה מיסוי נוסף על אזרחיה. כבר היום מממנות את הרשויות את משרד החינוך ב-3 מיליארד שקל בשנה. לא ניתן ידינו להעמקת המימון ב-280 מיליון שקל נוספים".

לדבריהם "כעת הממשלה מבקשת להתנער מחובתה על פי חוק לספק חינוך חינם לילדי ישראל. משרד החינוך מקצץ מדי שנה את התקציב המועבר לקיום מערכת החינוך ברשויות המקומיות, ומטיל עליהן לממן שירותי חינוך, שהינם שירותים ממלכתיים מובהקים".

(21 שניות)