נאט"ו: נקפיא הקשרים עם רוסיה אם לא תיסוג מגאורגיה

שרי החוץ של המדינות החברות בברית נאט"ו החליטו להשיב אש והודיעו "היחסים עם רוסיה לא יהיו רגילים, אם היא לא תסיג את כוחותיה מייד משטח גאורגיה" • במקביל הודיעו כי יקימו ארגון מיוחד שיהיה אחראי להידוק הקשרים בין נאט"ו לגאורגיה

בתום כינוס חירום שנערך היום (שלישי) בבריסל, על רקע המשך הנוכחות הרוסית בגאורגיה, וכשלונה של מוסקבה למלא את חלקה בהסכם הפסקת האש, אמרו שרי החוץ של מדינות נאט"ו כי "בלתי אפשרי לברית הצבאית לקיים יחסים רגילים עם רוסיה כל עוד הכיבוש בגאורגיה נמשך".

בהודעה משותפת שפורסמה נכתב כי "החלטנו כי לא נוכל להמשיך ב'עסקים כרגיל'. כמו כן החלטנו להקים פורום חדש ומיוחד, שיכונה "נציבות נאט"ו-גאורגיה", ומטרתו להדק את הקשרים עם טביליסי".

במסיבת עיתונאים שכינס מזכ"ל נאט"ו, יאפ דה הופ סחפר, הוא אמר כי הגוף החדש יפעל בדומה לגוף אחר שהוקם לפני 11 שנים, האחראי על היחסים בין נאט"ו לאוקראינה.

שר החוץ הבריטי, דיוויד מליבנד, אמר כי רוסיה הפרה את החוק הבינלאומי כשפלשה לגאורגיה. מיליבנד אמר לרשת סקיי הבריטית: "אין כל מחלוקת היום. ברית נאט"ו אמרה בבירור כי רוסיה הפרה את החוק הבינלאומי כמו גם את החוקים של המשחק הבינלאומי".

מוקדם יותר דווח כי כוחות הצבא הרוסי החלו לסגת מהעיר גורי שבגיאורגיה. קולונל איגור קונושנקוב, קצין ארטילריה רוסי, אמר לסוכנות הידיעות AP כי היחידה שלו בדרך לדרום אוסטיה ומטרתה הסופית - רוסיה.

במקביל מסר משרד הפנים בגיאורגיה כי כוחות רוסיים נכנסו לנמל פוטי שבים השחור ועצרו עשרים שוטרים מקומיים.