"מחפש בסיס משותף עם המערב"

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד אמר בראיון לרשת הטלויזיה NBC כי יפעל למציאת פתרון למתיחות עם ארצות הברית וחמש המדינות החזקות אשר הציעו לארצו חבילת תמריצים בתמורה להפסקת תכנית הגרעין. אחמדינג'אד התייחס גם למשבר הדלק העולמי והודה שהמחירים אכן יקרים אך ציין שמדובר במניפולציה של מדינות ערב

איראן תפעל למציאת בסיס משותף לשיחות עם ארצות הברית וחמש המעצמות הגדולות שהציעו תמריצים לטהרן בתמורה להקפאת תוכנית הגרעין שלה - כך אמר היום (שני) נשיא הרפובליקה המוסלמית, מחמוד אחמדיניג'אד בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית NBC.

הנשיא האיראני, מנהיגה של יצרנית הנפט הרביעי בגודלה בעולם התייחס גם למחירי הדלק המאמירים ואמר כי הנפט מתייקר בעקבות מניפולציות של מדינות ערב.

הראיון עם אחמדיניג'אד נערך שבוע לפני התאריך האחרון בו הוא אמור להשיב בנוגע לחבילת התמריצים שהציעו לו ששת המעצמות הגדולות. לדברי הנשיא האיראני הסכם בין איראן למערב תלוי בכנות המהפך שעברה ארצות הברית בגישתה לארצו.

"הם מסרו את חבילת התמריצים שלהם ואנחנו הגבנו עם חבילה משלנו" אמר אחמדיגינג'אד. "זה מאוד טבעי. בצעד הראשון אנחנו מתכוונים לשאת ולתת על המכנה משותף שקיים בשתי החבילות. אם שני הצדדים יצליחו להסכים על מכנה שכזה זה יעזור לנו לעבוד על ההבדלים בינינו ולהגיע להסכם".

אחמדיניג'אד הכחיש כי איראן מנסה לפתח פצצת גרעין ואמר כי כלי נשק גרעיניים הינם מיושנים.

בתוך כך, ביום שבת האחרון אמר אחמדיניג'אד כי מדינתו הכפילה את כמות הצנטריפוגות המיועדות להעשרת אורניום שנמצאות ברשותה במתקן הגרעיני שבנתנז. לדבריו, איראן מחזיקה כעת בכ-6,000 צנטריפוגות. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית פארס.

"השאלה המרכזית היא האם הגישה הזו היא המשך לגישה השינה הוא האם מדובר בגישה חדשה לגמרי. אם זה המשך לגישה השינה, העם האיראני צריך להגן על זכויותיו על האינטרסים שלו הוא אמר. "אבל אם הגישה השתנתה אנחנו נעמוד בפני מצב חדש והתגובה של העם האיראני תהיה חיובית".