אב שכול: "אסור לשחרר את ברגותי"

ציון סוורי ששכל את בנו, בתו וחתנו בפיגוע ירי שתכנן ברגותי אומר לחדשות נענע 10 בקשר לאפשרות שחרורו במסגרת עיסקת שליט: ליבי עם משפחתו של גלעד אבל למדינה גם יש אינטרס. הוא שואל בעצב מדוע איש אינו עושה את חשבון ימי האבל שלו וקורא להפעיל לחץ על חמאס ע"י הרעת תנאיהם של המחבלים בבתי הכלא

מרוואן ברגותי מרצה שישה מאסרי עולם על רצח ישראלים בכלא הדרים שבשרון. הידיעות המעטות מתוך המשא ומתן שבין ישראל לחמאס על שחרור של החייל החטוף גלעד שליט, מדברות על דרישת הפלסטינים לשחרור ברגותי בין יתר מאות האסירים הנמצאים ברשימה אותם דורש חמאס לשחרר בתמורה לשליט.

ראש השב"כ, יובל דיסקין, אמר אתמול בועדת חוץ וביטחון כי הוא מתנגד לשחרורו של ברגותי ועל אחת כמה וכמה לשחררו לידי חמאס. בכך, מחזק דיסקין את טענתם של הורים שכולים הדורשים להשאיר את האדם שאחראי לרצח בניהם בכלא.

ציון סוורי שכל את בנו דורון, בתו שרון וחתנו יניב בפיגוע ירי שיצא אל הפועל בתכנונו ובברכתו של ברגותי, אדם שפוליטיקאים ואנשי ציבור לא מעטים בישראל מסתכלים עליו כעל מנהיג עתידי מתון של הפלסטינים. בתאריך 25.8.2001, מוצ"ש דורון הסיע את שרון ויניב ואת שתי בנותיהם לביתם שביישוב עופרים. במהלך הנסיעה, בכביש 443 בין ירושלים למודיעין, ירו מחבלים על מכוניתם. מהירי נהרגו מיד שרון שעצרה בגופה את הכדורים שנועדו לבנותיה ויניב בעלה, בעוד דורון נפצע באופן אנוש ומת למחרת היום מפצעיו בבית החולים.

"ממשלת ישראל פשטה רגל", אמר סוורי לחדשות נענע 10 בהתייחסו לשאלת שחרור מחבלים תמורת חטופים ישראלים."אני בעד לשחרר את שליט. ליבי עם נועם שליט. אם הייתי במקומו, הייתי עושה בדיוק אותו הדבר ואפילו הייתי נלחם יותר. אבל, תפקידה של ממשלת ישראל הוא לא לשקול את הטובה של נועם או של גלעד אלא את טובתה של המדינה הזו. שחרור של אפילו עשרה מחבלים עם דם על הידיים יגרום לעוד משפחות שכולות במדינה הזו. כדי לשחרר את גלעד יש אמצעים אחרים. הממשלה צריכה להתחיל לפעול".

"אני לא מבין את התקשורת", תוקף סוורי. "תמיד עושים את חשבון הימים שגלעד נמצא בשבי. למה אף אחד לא עושה את החשבון שלי? חלפו כבר 2519 יום מאז שאיבדתי את הילדים שלי. אנחנו לא סופרים רק ימים אלא גם שעות. חלפו 60,480 שעות. ויש עוד אלף משפחות כאלה. ככה אנחנו סופרים מהרגע שהרגו את הילדים שלנו".

"לפי העדויות של המחבלים עצמם, הם קיבלו מברגותי 500 דולר כדי שיצאו לרצח", סיפר ציון. "ברגותי נשפט לשישה מאסרי עולם על רצח של יהודים וישראלים. הוא שלח חוליות רצח, תכנן מעשי רצח ונשפט על זה. הוא כבר נאסר שלוש פעמים על ידי ישראל ובכל פעם ששחררו אותו הוא חזר אלינו כמחבל יותר גרוע".

"אני טוען שאדם שנשפט על רצח אין לשחרר אותו", קובע סוורי. "אם כלו כל הקיצים וממשלת ישראל נקטה בכל האפשרויות האחרות, הייתי משחרר אחד תמורת אחד, שניים תמורת אחד. במקביל, הייתי מוציא להורג מחבלים אם החמאס היו נוגעים בשערה משערו של גלעד".

"יש אצלנו למעלה מ – 10,000 מחבלים בבתי הכלא. אפשר להרע את התנאים שלהם ולהגיד שעד שגלעד לשיט לא משתחרר, אף אחד מהם לא מקבל ביקורי משפחות. קחו מהם את הטלוויזיות בחדרים והלחץ יתחיל מתוך העם הפלסטיני".