"אין גוף או אדם שהוא מעל לכל ביקורת"

ח"כ אורלב בתגובה לפרסום לפיו הנשיא פרס מתנגד לביקורת בבית הנשיא: "ראוי שבית הנשיא יהיה מופת ודוגמא". לינדנשטראוס: "אסור לנו לוותר". לשכת פרס: "מבקר המדינה אינו פועל בבית הנשיא הואיל והעניין מנוגד לחוק יסוד נשיא המדינה ולחוק המבקר"

(02:06 דק')

בדיון של ועדת ביקורת המדינה התייחסו יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת זבולון אורלב, ומבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, לפרסום הבוקר (רביעי) בעיתון מעריב, לפיו נשיא המדינה, שמעון פרס, מתנגד שתיערך ביקורת בבית הנשיא. לינדנשטראוס הדגיש כי הוא אינו מתכוון לוותר בנושא, ואורלב הוסיף כי הוועדה תעניק למבקר גיבוי מלא.

אורלב טען כי בית הנשיא צריך להוות דוגמא גם בהקשר הזה. "חשוב מאד ובעיני ראוי שבית הנשיא יהיה מופת ודוגמא לכל המוסדות הממלכתיים כמוסד שמסמל ומייצג את מדינת ישראל בהתנהלות הכספית הארגונית, וגם ביחס שלו למבקר המדינה", נימק אורלב את עמדתו.

לינדנשטראוס הדגיש כי מדובר בביקורת אדמיניסטרטיבית. "הביקורת שאנחנו רוצים להכין אותה עכשיו ולחדש אותה עכשיו בבית הנשיא, זוהי ביקורת שלא נוגעת להחלטות הנשיא. היא עוסקת נטו בנושאים הנוגעים לאדמיניסטרציה של בית הנשיא", הסביר.

"במדינת ישראל אין אדם ואין גוף שהוא מעל לכל ביקורת. זה יסוד מרכזי בדמוקרטיה הישראלית ואסור לנו בנושא הזה לוותר", הבהיר לינדנשטראוס.

בתגובה שנמסרה מלשכת פרס הוסבר כי במשכן קיים מנגנון ביקורת מיוחד, הזהה למנגנון הביקורת המופעל על ידי משרד מבקר המדינה: "מבקר המדינה אינו פועל בבית הנשיא הואיל והעניין מנוגד לחוק יסוד נשיא המדינה ולחוק המבקר".

"מעבר לעובדה שחלים על בית הנשיא תהליכי ביקורת מקצועית וקפדנית, החשב הכללי בבית הנשיא כפוף ומופעל על ידי החשב הכללי במשרד האוצר, וכל האינפורמציה הקשורה לקליטת עובדים, למכרזים והתקשרויות חוזיות ואחרות ולתשלומים, מתבצעים בשקיפות מלאה ובאמצעות החשב הכללי באוצר. כל אזרח בישראל, וכן מבקר המדינה רשאים לעיין בספרים ולקבל את התמונה המלאה מהחשב הכללי", לשון ההודעה.